Wiadomości

Polscy strażacy wyjechali do Turcji, by walczyć z pożarami lasów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pierwsza grupa strażaków wyjechała do Turcji, by gasić pożary, które od wielu dni sieją spustoszenie w tym kraju. Strona turecka zwróciła się do Polski z prośbą o wsparcie.

„Zespół wsparcia operacyjnego wyruszył dziś w godzinach porannych z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej do Turcji, w której trwa akcja gaszenia pożarów” – poinformowała na twitterze PSP.

Łącznie do Turcji uda się 14 osób – sześciu strażaków PSP i ośmiu policjantów, a także policyjny śmigłowiec Black Hawk. Jako pierwszy wyjechał z pomocą transport kołowy. Samochód z Komendy Głównej PSP wiezie do Turcji trzech ratowników: kierowcę, dowódcę grupy i ratownika śmigłowcowego – operator.

Strażacy wiozą również zbiornik do gaszenia pożarów z powietrza, tzw. bambi bucket o pojemności 1,5 tys. litrów oraz większy taki zbiornik o pojemności 3 tys. litrów, a także zestaw naprawczy do zbiorników oraz zestaw naprawczy do śmigłowca na wypadek awarii. Grupa ta wraz z wyposażeniem będzie stanowiła wsparcie logistyczno-operacyjne na miejscu działań.

Z kolei wylot śmigłowca zaplanowano na sobotę o godz. 4 z lotniska Warszawa Babice. „Na jego pokładzie znajdzie się: ośmiu policjantów w tym czterech pilotów i czterech inżynierów mechaników oraz trzech ratowników PSP – ratowników wysokościowych, a także zbiornik typu bambi bucket o pojemności 1,5 tys. litrów. Planowany przylot do Turcji – Antalya nastąpi w sobotę ok. godz. 21 z uwagi na konieczność międzylądowań w celu zatankowania” – poinformowano.

Czytaj też:

Pożary w Turcji: Płonie elektrociepłownia Muğla Kemerköy

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!