Wiadomości

Polscy strażacy pomogą gasić pożary lasów w Szwecji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polscy strażacy pomogą gasić pożary lasów w Szwecji. Konwój Państwowej Straży Pożarnej wyruszył w sobotę po północy ze Świnoujścia do Szwecji. W akcji gaszenia pożarów weźmie udział prawie 140 strażaków oraz 44 pojazdy ratowniczo-gaśnicze z Polski.

Interwencja ma związek z pożarami lasów w środkowej Szwecji. O pomoc zwróciły się tamtejsze władze za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności. W odpowiedzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji złożyło ofertę pomocy, którą Szwedzi przyjęli.

Grupa uda się promem ze Świnoujścia do Malmö, skąd dalej przejedzie do miejscowość Sveg w środkowej Szwecji.

W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy).

– Wstępnie cała akcja zaplanowana jest na 14 dni – powiedział dziennikarzom krótko przed załadunkiem dowódca polskiej grupy strażaków, która będzie niosła pomoc w Szwecji młodszy brygadier Michał Langner.

– Na 14 dni jesteśmy samowystarczalni, tzn. posiadamy sprzęt logistyczny, sprzęt kwatermistrzowski i wyżywienie oraz odpowiednią rezerwę finansową, dzięki której nie wymagamy od rządu szwedzkiego jakiegokolwiek wsparcia naszych działań – kontynuował Langner. Samowystarczalność oznacza w tym przypadku swoje wyżywienie, zakwaterowanie, a także zasilanie agregatów, sprzętu i pojazdów w paliwo – tłumaczył szef polskiej grupy strażaków.

– We wstępnych rozmowach, które toczyły się przez cały dzień ze stroną szwedzką, ustaliliśmy, że potrzebujemy około 6 tys. m² przestrzeni utwardzonej, na której planujemy rozbić swoją bazę operacyjną. Ta baza operacji będzie opierała się na namiotach, którymi dysponujemy i wieziemy ze sobą. Cała infrastruktura sanitarna, cała infrastruktura logistyczna jest w naszej dyspozycji – powiedział Langner.

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną do spraw Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!