Gospodarka Polska Wiadomości

Polscy plantatorzy apelują o kupowanie rodzimych truskawek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal money.pl polscy plantatorzy truskawek, którzy uprawiają je w szklarniach, już rozpoczynają zbiory. Producenci zachęcają konsumentów do kupowania krajowych owoców.

Choć do truskawkowego boomu jeszcze daleko, popularne owoce już pojawiają się w sklepach.

W Polsce uprawia się truskawki, które owocują od początku kwietnia do końca listopada. Najwięcej uprawia się ich w Wielkopolsce, pod Kaliszem.

– Chcemy, aby więcej ludzi dowiedziało się, że w Polsce mamy truskawkę już wczesną wiosną. Chcemy, aby coraz więcej ludzi jej próbowało i doceniło walory – mówili Wiesława i Zenon Janiak, pionierzy uprawy w szklarniach, cytowani przez portal “Sady i Ogrody”.

W sklepach dostępne są też zagraniczne truskawki, zbierane m.in. w Hiszpanii. Producenci zachęcają jednak do wybierania tych uprawianych w Polsce, bo są znacznie świeższe niż owoce, które trzeba transportować.

Owoce trudno rozpoznać po samym wyglądzie. Można to jednak zrobić, czytając etykiety i oznaczenia na opakowaniach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedawca musi umieścić na nich informację o tym, gdzie owoce zostały zebrane.

Sezon na truskawki rozpoczyna się także w Niemczech, ale z powodu wiosennych przymrozków, plony raczej nie będą udane.

Mrozy ograniczyły też dostawy owoców z Włoch. Zbiory udały się za to w Hiszpanii, gdzie szczyt sezonu na truskawki właśnie minął.

Owoców z Półwyspu Iberyjskiego jest na tyle dużo, że bez problemu zaopatrują rynek niemiecki, na którym popyt na truskawki zauważalnie rośnie.

Popieramy.

Źródło: money.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!