Europa Polska Wiadomości

Polscy piloci wojskowi wezmą udział w operacji NATO na Islandii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o uruchomieniu polskiego kontyngentu wojskowego w ramach operacji NATO w Islandii – oświadczył w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch. Polska wyśle cztery F-16 i do 140 osób personelu w ramach misji air policing. Pierwsza zmiana potrwa od 5 sierpnia do 10 października 2021 roku. „Dla prezydenta Andrzeja Dudy zaangażowanie Polski w misje wojskowe jest jednym z najważniejszych elementów polityki bezpieczeństwa” – podkreślił szef BBN.

Prezydent podpisał postanowienie w sprawie uruchomienia polskiego kontyngentu wojskowego w ramach operacji NATO w Republice Islandii. Od 5 sierpnia br. Polska dołącza do grona dziesięciu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego odpowiedzialnych za ochronę przestrzeni powietrznej NATO w rejonie Islandii, udzielanie pomocy statkom powietrznym znajdującym się w sytuacjach awaryjnych oraz ewentualną ochroną ludności przed atakami z powietrza – powiedział szef BBN. Polska wyśle cztery myśliwce F-16 i do 140 osób personelu.

Soloch przypomniał, że Islandia, która jest członkiem NATO, nie posiada własnych sił powietrznych. „Dlatego ochrona jej przestrzeni powietrznej realizowana jest solidarnie przez sojuszników. Odbywa się w ramach trzech trzy-, czterotygodniowych misji rocznie, wykonywanych na zmianę przez wybrane państwa Sojuszu. Polskie Siły Powietrzne mają duże doświadczenie w tego rodzaju działaniach – od ponad piętnastu lat uczestniczymy w podobnej misji związanej z ochroną przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi” – dodał.

W misji wezmą udział cztery samoloty F-16 wraz z uzbrojeniem i sprzętem oraz personel – 140 żołnierzy i pracowników wojska. Pierwsza zmiana potrwa od 5 sierpnia do 10 października 2021 roku.

„Dla prezydenta Andrzeja Dudy zaangażowanie Polski w misje wojskowe jest jednym z najważniejszych elementów polityki bezpieczeństwa, przekładającej się na wzmocnienie pozycji Polski w sprawach bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej, ale także praktyczne zacieśnianie współdziałania z sojuszniczymi armiami. Dotychczas prezydent postanowił o uruchomieniu aż ośmiu nowych kontyngentów wojskowych – na Sycylii, Łotwie, w Iraku, Rumunii, Libanie, Turcji, Kuwejcie (zakończony w 2018 r.) oraz na Islandii” – zadeklarował szef BBN.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!