Wiadomości

Polscy historycy odnaleźli w Paryżu niezwykłą mapę Rzeczypospolitej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polscy historycy odnaleźli w Paryżu niezwykłą, rękopiśmienną mapę Rzeczypospolitej pochodzącą z drugiej połowy XVII wieku.

Na znalezisko trafili historycy z Uniwersytetu w Białymstoku – dr Wojciech Walczak i dr hab. Karol Łopatecki – podczas badań i kwerend we Francuskim Archiwum Państwowym.

Mapa jest wielkoformatowa i mierzy 198 na 183 cm. Objęty nią obszar zaprezentowany jest w skali ok. 1 do 880 000. Znaleziony dokument jest w dobrym stanie.

Mapa została narysowana ręcznie. Jej autorem był prawdopodobnie wybitny geograf i kartograf z XVII wieku Guillaume Sanson, który sporządził ją na podstawie prac szczegółowych swojego ojca Nicolasa (1600-1667), zwanego „ojcem francuskiej kartografii”.

Na trop szerzej nieznanej wcześniej mapy badacze wpadli w 2016 roku. Wówczas, w zamku Kondeuszy we francuskim w Chantilly, badali rękopis opisujący ziemie Rzeczypospolitej.

Według wstępnych ustaleń historyków z UwB, odnaleziona w Paryżu mapa została przygotowana przez G. Sansona na zlecenie książąt Condé.

Badania nad rękopiśmiennymi mapami przedstawiającymi ziemie Rzeczypospolitej białostoccy historycy prowadzą od 2008 r., w ramach międzynarodowego projektu realizowanego pod kierownictwem dr. Wojciecha Walczaka z UwB oraz prof. Andrew Pernala z Uniwersytetu w Calgary (Kanada).

Publikacja zawierająca tłumaczenie opisu ziem Rzeczypospolitej wraz z mapami Sansona zostanie wydana w 2019

/uwb.edu.pl, l24.lt/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!