Wiadomości

“Polscy” europosłowie sprzeciwiają się finansowaniu przez UE zapory na polskiej granicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Danuta Hübner, Janina Ochojska, Róża Thun, Robert Biedroń, Łukasz Kohut, Włodzimierz Cimoszewicz i Sylwia Spurek podpisali się pod listem adresowanym do Ylvy Johansson, europejskiej komisarz do spraw wewnętrznych, w sprawie „palącego kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej” – donosi portal niezalezna.pl.

Według ustaleń portalu niezalezna.pl, asystent europosłanki Danuty Hübner rozesłał e-mailem do europosłów projekt listu adresowany do Ylvy Johansson, europejskiej komisarz do spraw wewnętrznych. Chodzi o „palący kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej”.

W liście wzywa się europejską komisarz do „podjęcia natychmiastowych działań w odpowiedzi na tragiczną sytuację, w jakiej znalazły się osoby szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, w tym ofiary handlu ludźmi, dzieci, osoby chore, niepełnosprawne i kobiety w ciąży”.

W dalszej części czytamy, że w Puszczy Białowieskiej odkrywane są „kolejne ofiary kryzysu humanitarnego”. „Uważamy, że uchwalenie ustawy gwarantującej podstawową pomoc humanitarną i dostęp do reprezentacji prawnej jest kluczowym krokiem w rozwiązaniu tego kryzysu” – dodano.

W apelu do Johansson przekazano również sprzeciw wobec wykorzystywaniu unijnych funduszy do finansowania murów granicznych.

„Takie środki nie tylko utrwalają podziały i separację między społecznościami, ale także mają negatywne skutki humanitarne i gospodarcze. Uważamy, że fundusze UE powinny być wykorzystywane do promowania integracyjnego i opartego na współpracy podejścia, które sprzyja jedności i wzajemnemu zrozumieniu wśród państw członkowskich. W związku z tym z szacunkiem pytamy, czy podziela Pani tę samą opinię i czy jest Pani zaangażowana w promowanie alternatywnych rozwiązań, które przedkładają współpracę i integrację nad dzielące mury graniczne” – napisano.

Portal niezalezna.pl twierdzi, że pod listem podpisali się już europosłowie Danuta Hübner, Janina Ochojska, Róża Thun, Robert Biedroń, Łukasz Kohut, Włodzimierz Cimoszewicz i Sylwia Spurek.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!