Wiadomości

Położenie na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej na godz. 12.00 dnia 4 marca 2022 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy

Trwa dziewiąta doba heroicznego oporu narodu ukraińskiego z rosyjską inwazją wojskową.

Głównym celem przeciwnika pozostaje okrążenie Kijowa i osłabieniu oporu w zablokowanych miejscowościach. W toku realizacji tego zadania zgrupowania Sił Zbrojnych FR wyczerpały większość część operacyjnych odwodów i rozpoczęły przygotowania do przerzutu dodatkowych sił i środków z Południowego i Wschodniego Okręgów Wojskowych. Drugie rzuty i większość odwodów operacyjnych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej wprowadzono do operacji.

Na Słobożańszczyźnie jednostki 20. Armii wroga próbują kontynuować ofensywę przeciwko Połączonym Siłom w rejonie Nowoajdaru i Siewierodoniecka.

Na donieckim kierunku operacyjnym nieprzyjaciel próbuje utrzymać okrążenie wokół miasta Mariupol siłami sześciu BTG. Aby zrekompensować straty w obwodzie donieckim, rosyjscy kuratorzy zaczęli sprowadzać żołnierzy rosyjskich sił zbrojnych na stację Iłowajsk.

Na Morzu Czarnym Flota Czarnomorska została wyprowadzona z baz morskich z zadaniem uderzenia na jednostki Marynarki Wojennej, ale coraz częściej ofiarami rosyjskich piratów padają statki cywilne i ich załogi.

Nie rezygnując z zamiarów przejęcia wybrzeża Morza Czarnego, wróg nadal przygotowuje się do desantu morskiego na odcinku Zatoka – Czornomorsk. W obrębie zakreślonego terenu w odległości 40 km na wschód od Czornomorska znajdują się dwa duże okręty desantowe okupantów.

Na tymczasowo okupowane terytoria Autonomicznej Republiki Krym sprowadzono do 80 przedstawicieli rosyjskich mediów i liczną grupę „demonstrantów”, by organizować wiece „lokalnych mieszkańców” w okupowanych miastach.

Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości zostaną oni wysłani do Chersonia, aby organizować wiece z udziałem mediów propagandowych, aby „wspierać” zmianę ukraińskiego rządu i legalizację okupacji.

Nastąpiły zmiany w taktyce rosyjskich przestępców:

– nie wypełniwszy zadania militarnego blitzkriegu, Federacja Rosyjska zwraca się ku jawnie terrorystycznym metodom prowadzenia działań wojennych na terytorium Ukrainy;
– zwiększenie udziału zadań z wykorzystaniem jednostek specjalnych na przedmieściach miejscowości jako jednostek szturmowych;
– wzrosło użycie wojsk powietrznodesantowych przy zabezpieczaniu budowy mostów nad przeszkodami wodnymi;
– okupanci rosyjscy przywiązują dużą wagę do intensyfikacji środków oddziaływania psychologicznego na ludność i wojska;
– w niedalekiej przyszłości należy spodziewać się kompleksowego i na dużą skalę rozpowszechniania fake newsów przez wroga, co będzie realizowane z udziałem pełnego spektrum nowoczesnych mediów.

Apelujemy do Ukraińców, aby byli czujni, wierzyli w Siły Zbrojne Ukrainy i korzystali z informacji z oficjalnych i sprawdzonych źródeł.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!