Wiadomości

Policja zatrzymała znanego działacza opolskiej opozycji antykomunistycznej, który brał udział w akcji przeciwników marszu równości

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wczoraj w Opolu odbył się tzw. „marsz równości”, który zgromadził lesbijki, gejów, biseksualistów i transwestytów, a także ich zwolenników. Pojawili się też kontrmanifestanci, do których przeniknęli funkcjonariusze policji po cywilnemu. To oni właśnie dokonali zatrzymania znanego działacza opozycji antykomunistycznej z Opola, Wiesława Uklei.

Jak czytamy w Encyklopedii Solidarności, Wiesław Ukleja, urodził się 20 lipca 1956 roku w Komprachcicach k. Opola. Absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu, Wydz. Mechaniczny (1981). W 1973 w I LO w Opolu członek opozycyjnie nastawionej grupy uczniów prowadzącej dyskusje na tematy polityczne.

Był założycielem, a od 6 października 1980 roku – przewodniczącym Tymczasowego Komitetu Założycielskiego NZS w WSI w Opolu, następnie przewodniczącym Zarządu Uczelnianego, członkiem KKK, redagował pismo NZS WSI „Opolitechnik” (do IV 1981) i „Biuletyn Informacyjny NZS WSI” (od V 1981); Był delegatem na I Krajowy Zjazd NZS w Krakowie; od IV 1981 był działaczem Studenckiego KOWzP w Opolu, od VII 1981 Opolskiego KOWzP; współorganizator manifestacji, m.in. 25 V 1981 marszu w obronie więźniów politycznych, obchodów 3 V i 11 XI w Opolu; organizator strajków studenckich, m.in. ws. rejestracji NZS. W okresie od marca do grudnia 1981 roku był zastępcą szefa opolskiego okręgu KPN.

14 XII 1981 zwolniony dyscyplinarnie z powodu nieobecności w pracy, tego samego dnia zatrzymany i internowany w KW MO w Opolu, następnie w Ośr. Odosobnienia w Opolu, Nysie, Grodkowie i Uhercach, 10 XII 1982 zwolniony. 1983-1991 specjalista ds. gospodarki materiałowej i paliwowej, kierownik w Zakładzie Transportu i Sprzętu Budowlanego Przemysłu Lekkiego w Opolu. Do 1989 działacz podziemia i kolporter wydawnictw podziemnych (m.in. „Solidarności Opolskiej”, „Tygodnika Mazowsze”, „Solidarności Walczącej”, „Solidarności Dolnego Śląska”, „Biuletynu Dolnośląskiego”, „Z Dnia na Dzień”, „Wolnego Czynu”, „Na Bieżąco”); drukarz, dostawca sprzętu i materiałów poligraficznych, składacz, introligator, redaktor i autor w pismach „Wolny Czyn” (1985-1989) oraz „Pokolenie 80-88” i „Na Bieżąco” (1989-1990); organizator Mszy za Ojczyznę w opolskiej katedrze Świętego Krzyża; X 1986 – III 1987 członek jawnej Tymczasowej Rady Regionalnej „S” Śląska Opolskiego (ustąpił z niej z powodu m.in. biernego podporządkowania polityce ugody z komunistami); od 1988 doradca i współpracownik młodzieżowych formacji niepodległościowych w Opolu; od IX 1989 działacz Tymczasowej Reprezentacji Politycznej Śląska Opolskiego; wielokrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany i poddawany rewizjom.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!