Wiadomości

Policja katalońska zaprzecza, jakoby grupa terrorystyczna stojąca za zamachami w Barcelonie i Cambrils „została już rozbita”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Hiszpańskie MSW oraz katalońska policja i regionalny rząd podają w sobotę sprzeczne informacje o dżihadystach, którzy dokonali zamachów w Barcelonie i Cambrils. Policja zaprzeczyła wersji resortu, jakoby grupa terrorystyczna „została już rozbita”.

W sobotę po południu szef hiszpańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Juan Ignacio Zoido ujawnił, że w trakcie spotkania z ekspertami do spraw bezpieczeństwa uzyskał informację, że komórka Państwa Islamskiego „została rozbita”. 

Inne informacje podają tymczasem władze katalońskiej policji, które uznały deklarację ministra za przedwczesną.

– Przewodzimy śledztwu, które prowadzone jest we współpracy z krajową policją oraz Gwardią Cywilną i to my w swoim czasie poinformujemy, że komórka terrorystyczna została rozbita – powiedział rzecznik prasowy katalońskiej policji Albert Oliva.

O ile władze w Madrycie wskazują, że na wolności wciąż pozostaje tylko prawdopodobny sprawca czwartkowego zamachu w Barcelonie Junes Abujakub, o tyle rząd Katalonii podkreśla, że grupa dżihadystów wywodzących się z Maroka wciąż stanowi poważne zagrożenie.

– Nie możemy mówić o tym, że grupa terrorystyczna została rozbita, gdyż wciąż na wolności pozostają dwaj lub trzej jej członkowie. To bardzo groźni przestępcy, za którymi trwa pościg – powiedział radca w katalońskim ministerstwie spraw wewnętrznych Joaquim Forn.

W czwartek po południu kierowana przez terrorystę furgonetka staranowała przechodniów na Las Ramblas w Barcelonie, zabijając 13 osób i raniąc ponad 130. W dalszym ciągu trwa identyfikacja ciał. W piątek nad ranem w Cambrils pod Tarragoną terroryści wjechali samochodem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Jedna z nich zmarła na skutek odniesionych ran.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!