Wiadomości

Policja apeluje o zdrowy rozsądek w śmigus-dyngus

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

O zachowanie rozsądku podczas śmigusa-dyngusa zaapelowała w niedzielę policja. Przestrzegła, że niewłaściwe zachowanie, jak np. oblewanie przechodniów czy rzucanie z wysokości pojemników z wodą, może skutkować uszkodzeniem ciała lub zniszczeniem mienia, za co grozi odpowiedzialność prawna.

Policja zaznaczyła, że śmigus-dyngus szczególną popularnością cieszy się wśród młodych ludzi, których zachowania „niejednokrotnie wykraczają poza nawias tradycji, przybierając formę chuligańskich wybryków”.

Wskazała, że niewłaściwe obchodzenie tego wielkanocnego zwyczaju przejawia się często w wylewaniu na przechodniów dużych ilości wody oraz rzucaniem z budynków lub wiaduktów, w kierunku przejeżdżających samochodów, pojemników wypełnionych wodą.

– Tego typu zachowania mogą powodować naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała oraz zniszczenie mienia. Ich sprawcy narażają się na odpowiedzialność prawną, a także majątkową – przestrzegła policja.

Podkreśliła, że brak zachowania rozsądku w obchodzeniu lanego poniedziałku może narazić oblewaną osobę na szkody materialne, takie jak np. uszkodzenie telefonu czy tabletu.

Przypomniała, że w razie poniesienia strat materialnych pokrzywdzony może dochodzić swoich roszczeń na drodze postępowania cywilnego.

– Apelujemy zatem o zachowanie rozsądku i umiaru w kultywowaniu tradycji śmigusa-dyngusa – zaapelowała policja.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!