Polska Wiadomości

Polak został skazany za antyniemieckie wpisy na facebooku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według ustaleń śledztwa, 16 czerwca 2017 roku 33-letni Tomasz D. zamieścił na portalu społecznościowym, obok zdjęcia kibicujących Niemców, wpis, w którym groził pozbawieniem życia członkom mniejszości niemieckiej żyjącym w Polsce. O wpisie prokuraturę powiadomił przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

To było po meczu ME w piłce nożnej Polska-Niemcy. W jednej z opolskich miejscowości była “niemiecka” strefa kibica. Już po meczu obok zdjęcia kibicujących pojawił się wpis: “jak bym miał karabin to bym was k.. zniemczone powystrzelał”. Potem był następny, w którym autor informował, że “wyciąga swojego walthera i będzie n… kulkami na łbach”. Złożyłem w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury i muszę przyznać, że jestem zadowolony ze sprawności działania i poważnego potraktowania sprawy przez śledczych – powiedział przewodniczący TSKN Rafał Bartek.

Sprawą zajęli się śledczy z prokuratury rejonowej w Opolu. W ich ocenie groźby miały charakter bezprawny i mogły być uznane za nawoływanie do nienawiści na tle różnić narodowościowych, za co polskie prawo przewiduje karę od 3 miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. W trakcie śledztwa oskarżony przyznał się do autorstwa wpisu, jednak nie stawił się na poniedziałkowej rozprawie.

Wymierzono mu karę 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na okres próby lat 2, zobowiązując go przez ten czas do informowania kuratora raz w miesiącu o przebiegu okresu próby. Skazano go także na karę grzywny: 200 stawek dziennych, każda po 10 złotych i zasądzono koszty postępowania. Wyrok jest nieprawomocny.
Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!