Wiadomości

Polak mieszkający w Brazylii: „Lasy podpalają organizacje pozarządowe, bo mają konflikt z Bolsonaro”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Do tak dużej skali pożarów w Amazonii przyczynił się konflikt nowego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro z organizacjami pozarządowymi. Prezydent wstrzymał ich finansowanie z budżetu. Wtedy członkowie niektórych spośród tych organizacji zaczęli sami organizować podpalenia – stwierdził w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przedstawiciel brazylijskiej Polonii Raimundo Karwowski.

Urodzony w Brazylii Polak Raimundo Karwowski w rozmowie z IAR powiedział, że pożary w Amazonii zdarzają się co roku, ale w tym roku są wyjątkowo groźne ze względu na suszę.

– Pożary w tym roku są większe, bo było bardzo sucho. Są różne sytuacje – takie, gdy pożar powstał sam, ale i takie, gdy las podpalono – powiedział Karwowski.

Zwrócił on równocześnie uwagę, że – w jego ocenie – do tak dużej skali pożarów przyczyniły się organizacje pozarządowe, którym prezydent Brazylii wstrzymał finansowanie. Wtedy członkowie niektórych z tych organizacji zaczęli sami organizować podpalenia.

– Policja pojechała tam i złapała ok. 70 komórek, które planowały podpalenia w różnych miejscach. Chcieli to zrobić po to, by powstała afera, kłopot dla Brazylii – mówi Karwowski.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!