Wiadomości

Bez przełomu po spotkaniu Putina z Erdoganem?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władimir Putin i Tayyip Erdogan wspólnie odwiedzili międzynarodowy pokaz lotniczy MAKS-2019, który rozpoczął się w Żukowskiem pod Moskwą, a w międzyczasie odbyli rozmowy, których kluczowym tematem była sytuacja w Syrii.

W trakcie spotkania z dziennikarzami, które miało miejsce po spotkaniu przywódców Rosji i Turcji, Władymir Putin podkreślił, że Moskwa i Ankara opowiadają się za integralnością terytorialną Syyjskiej Republiki Arabskiej i uważają format z Astany za najskuteczniejszy mechanizm rozwiązania problemów.

Poinformował on nadto o negocjacjach zaplanowanych na połowę września w Ankarze z udziałem krajów – gwarantów procesu z Astany – Rosji, Turcji i Iranu. Obaj prezydenci rozmawiali też o utworzeniu syryjskiej komisji konstytucyjnej, która ma wkrótce rozpocząć pracę w Genewie.

„Uważamy, że na tym etapie konieczne jest skupienie się na ustabilizowaniu sytuacji w Syrii „na miejscu” i przyspieszeniu procesu politycznej normalizacji zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2254” – powiedział Putin.

Erdogan ze swej strony skrytykował działania syryjskich sił rządowych.

„W myśl memorandum z Soczi, które podpisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku, byliśmy w stanie osiągnąć względną stabilnizację. Niestety, od maja siły rządowe bombardują cele cywilne, naruszając ten względny spokój. Niestety, to komplikuje wdrożenie memorandum z Soczi – powiedział prezydent Turcji.

Poruszył on także temat ustanowienia strefy bezpieczeństwa w północnej Syrii. Podkreślił, że temat ten jest stale przedmiotem zainteresowania ministrów spraw zagranicznych i Ministerstwa Obrony Turcji.

„Organizacje terrorystyczne […] powinny wkrótce opuścić ten region i wypełnić swoje zobowiązania, aby utworzyć strefę bezpieczeństwa” – powiedział turecki prezydent.

Zaznaczył, że co jakiś czas przeprowadzane są ataki od strony strefy przygranicznej w Syrii, dlatego Turcja ze swojej strony prowadzi „działania przygotowawcze”.

Rosyjski przywódca zauważył, że rozumie obawy Ankary i podkreślił zasadność interesów Turcji w zapewnianiu jej bezpieczeństwa w regionie przygranicznym.

„Utworzenie strefy bezpieczeństwa dla Republiki Tureckiej na jej południowej granicy będzie wpłynie pozytywnie na zapewnienie integralności terytorialnej samej Syrii. W tym sensie popieramy wszelkie działania mające na celu deeskalację w tej strefie” – dodał Putin.

Podkreślił on, że strefa deeskalacji nie powinna być rajem dla terrorystów i „odskocznią dla nowych ataków”.

„Wymieniliśmy z prezydentem Turcji wspólne kroki w celu zneutralizowania centrów terrorystycznych w Idlibie i znormalizowania sytuacji w tej strefie oraz w całej Syrii” – powiedział Putin.

/ria.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!