Polska Świat Wiadomości

Polacy zrzucili się na nową ciężarówkę dla irańskiego kierowcy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl kilka dni temu irański kierowca utknął w Polsce po tym gdy zepsuła się jego wysłużona ciężarówka. Dzięki reakcji Polaków już wkrótce być może opuści nasz kraj nową ciężarówką.

Fardin Kazemi, kierowca z Iranu przywiózł do Polski rodzynki. Niestety na drodze krajowej nr 1, w Koziegłówkach niedaleko Częstochowy wysłużona, 30-letnia ciężarówka International zepsuła się. Zepsuł się rozrusznik co zmusiło Fardina do odtransportowania swojego samochodu do warsztatu. Tam jednak wykryto kolejne problemy techniczne. Były o tak poważne, że ciężarówka nadawała się do „gruntownego remontu”, jak napisał w niedzielę portal dziennika „Rzeczpospolita”.

Ciężarówki nie udało się naprawić, a Irańczyk utknął w Polsce, tysiące kilometrów od domu. Ale informacja jaka ukazała się na jego temat w branżowym portalu 40ton.net doprowadziła do zaangażowania się coraz szerszych kręgów społecznych. Fardinowi pomagali przejeżdżający kierowcy, lokalne warsztaty samochodowe i mieszkańcy okolicy w której zepsuł się jego samochód, w tym tłumacz języka perskiego. Gdy informacja o jego problemie ukazała się w jednej z telewizji na portalu Zrzutka.pl ogłoszona została zbiórka pieniędzy dla Irańczyka.

Akcja przyniosła szybkie rezultaty. W ciągu czterech dni zebrano 209 tys. złotych od prawie 5 tys. osób, choć organizator zakładał osiągnięcie kwoty 99 tys. po miesiącu. Suma pieniędzy wystarczy na zakup ciągnika siodłowego, którym Fardin będzie mógł wrócić do ojczyzny i nadal wykonywać swoją pracę.

„Dziękuję wszystkim, wielkiej polskiej nacji za gościnność, człowieczeństwo i pomoc. Dziękuję również państwu i telewizji” – słowa irańskiego kierowcy cytuje portal Tysol.

O jego sprawie dowiedziały się już władze w Teheranie, a konsul Iranu w Polsce zadeklarował pomoc w formalnościach związanych z wjazdem do tego kraju zakupionej w Polsce ciężarówki.

I gdzie się podział ten słynny “polski rasizm” Co na to gazeta Wyborcza?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!