Wiadomości

Polacy zadłużają się na potęgę. Niepokojące dane Biura Informacji Kredytowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W listopadzie 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 316,5 tys. nowych pożyczek o wartości 836 mln zł. Z kolei średnia wartość nowo udzielonej w listopadzie 2022 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 2 329 zł – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. W ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o niemal 1/5. Z kolei w ujęciu liczbowym wzrost wyniósł 13,2 proc.

Z danych BIK wynika, że w listopadzie 2022 r., w porównaniu do listopada 2021 r. w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o 18,2 proc. Natomiast w ujęciu liczbowym przyznały ich o 13,2 proc. więcej.

Okazuje się, że najwyższe dynamiki w ujęciu liczbowym odnotowały pożyczki z przedziału 1 tys. – 2 tys. zł (+14,9 proc.) a w wartościowym – pożyczki z przedziału do 500 zł (+16,1 proc.). W listopadzie 2022 r. 43,8 proc. wartości nowo udzielonych pożyczek firmy pożyczkowe przyznały na kwoty powyżej 5 tys. zł, które w ujęciu liczbowym stanowiły jednak tylko 11,6 proc. udzielonych pożyczek.

– W ujęciu liczbowym dominowały pożyczki do kwoty 1 tys. zł, które stanowiły 43,6 proc. liczby udzielonego finansowania. W ujęciu wartościowym pożyczki na kwoty do 1 tys. zł miały jedynie 9,5 proc. udział w sprzedaży –podano.

Marcin Czugan, Prezes Zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce w rozmowie ze Strefą Biznesu przyznaje, że na chwilę obecną nie są zauważane „wynaturzenia związane ze spłacaniem pożyczek”. – Może to wynikać m.in. z programów socjalnych, które są dystrybuowane Polakom, a z drugiej strony te portfele- mówiąc bardzo analitycznie- nie psują się – wyjaśnia.

– Polacy, zaciągając zobowiązanie, spłacają je rzetelnie i jeżeli mamy do czynienia z jakimiś niedopłatami czy naruszeniami w tm zakresie, to są ro obecnie marginalne przypadki i mam nadzieję, że to się utrzyma – podsumowuje.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!