Wiadomości

Polacy wśród zasłużonych dla karwińskiej kultury

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze Karwiny uhonorowały w poniedziałek ludzi kultury. Doceniono zarówno całokształt działalności, jak i wybitne osiągnięcia artystyczne. Wśród wyróżnionych są działacze PZKO oraz polska bibliotekarka.

– Na niwie kultury działa w Karwinie cały szereg osób, które nie są medialnie znane, pomimo że odwalają kawał roboty. Widać wysiłek, który w to wkładają. Bardzo się cieszę, że mogłem im dzisiaj podziękować w imieniu miasta i przekazać Dyplomy Pamiątkowe Zarządu Miasta – powiedział wiceprezydent Andrzej Bizoń.

Za całokształt pracy wyróżniono osiem osób. Są wśród nich zarówno pracownicy instytucji kultury, jak i społecznicy – m.in. Milan Kupka, kapelmistrz orkiestry „Malá černá hudba” czy Šárka Hanušowa, aktywna w Klubie Filmowym Biblioteki Regionalnej. Maria Bartulec, bibliotekarka Oddziału Literatury Polskiej tej samej biblioteki, inicjuje imprezy promujące czytelnictwo, takie jak „Bibliomaniak”, „Wieczór z Andersenem”. spotkania w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” i „Całe Czechy czytają dzieciom”. Aktywnie uczestniczy w cyklicznym wydarzeniu „Z książką na walizkach”, organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Książki.

Wiceprezydent wręczył dyplomy i nagrody książkowe także aktywnym działaczom PZKO: Bolesławowi Hanzelowi z MK PZKO w Karwinie-Raju oraz Wiesławowi Januszowi, prezesowi Koła w Karwinie-Starym Mieście. Wśród odznaczonych była także Anna Rzyman z rajskiego Koła – długoletnia przewodnicząca Klubu Kobiet, chórzystka, jedna z głównych organizatorek Odpustu św. Anny. Ze względu na chorobę nie mogła być obecna na uroczystości.

– To wyróżnienie jest w pewnym sensie promocją Oddziału Literatury Polskiej, gdzie od wielu lat pracuję. Będę miała jubileusz czterdziestolecia pracy – zdradziła Bartulec po uroczystości. Przyznała, że twórcza praca w polskim oddziale satysfakcjonuje ją o wiele bardziej niż poprzednie stanowisko w dziale katalogowania.

Za wybitne osiągnięcie artystyczne została odznaczona Kamila Hladká, autorka książki „Hornické vdovy” („Górnicze wdowy”) – zbioru autentycznych wywiadów, w którym zwróciła uwagę na problematykę górniczą. Z kolei za działania artystyczne odznaczono Lucię Semančíkową z Podstawowej Szkoły Artystycznej B. Smetany.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!