Wiadomości

Polacy nie wierzą, że tocząca się na Ukrainie wojna przeniesie się do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Równo rok temu Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Przez ten czas spadł odsetek Polaków, którzy boją się, że wojna przeniesie się na terytorium Polski. Jak wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej’, dzisiaj tylko co trzeci obawia się takiego scenariusza.

Co trzeci badany (32,4 proc.) w sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” obawia się, że tocząca się na terytorium Ukrainy wojna obejmie również Polskę. Jednocześnie aż 61,7 proc. taki scenariusz wyklucza. Na pytanie, czy istnieje zagrożenie, że wojna w Ukrainie obejmie terytorium Polski, 45,5 proc. badanych odpowiedziało „raczej nie”, a 16 proc. „zdecydowanie nie”. Z drugiej strony 6 proc. stwierdziło, że takie zagrożenie „zdecydowanie” istnieje, a 26,5 proc., że „raczej” istnieje.

Podobne badanie „Rzeczpospolita” przeprowadziła na początku marca 2022 roku, kilkanaście dni po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny. Wówczas jedynie 45 proc. badanych uważało, że wojna nie przeniesienie się na terytorium Polski, z czego 12 proc. było „zdecydowanie” o tym przekonanych, a 33 proc. wybrało odpowiedź „raczej nie”. Natomiast odpowiedź „nie wiem” wybrało aż 21 proc. badanych. Po roku zdania w tej kwestii nie miało tylko 6 proc., a odsetek głosów

„O tym, że konflikt nie powinien rozwinąć się w naszym kraju, częściej są przekonane kobiety (68 proc.) i osoby młode w wieku do 29 lat (78 proc.), mieszkańcy wsi (59 proc.) i miast średniej wielkości (70 proc.). To przeważnie ludzie ze średnim (67 proc.) lub wyższym wykształceniem (63 proc.)” – opisuje wyniki najnowszego badania „Rzeczpospolita”.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!