Wiadomości

Polacy dołączą do rządzącej na Litwie koalicji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska partia weszła w skład litewskiej koalicji rządzącej – wynika z podpisanej w czwartek umowy koalicyjnej. Do Litewskiego Związku Rolników i Zielonych i Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy dołączyły Porządek i Sprawiedliwość oraz Akcja Wyborcza Polaków na Litwie–Związek Chrześcijańskich Rodzin.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) otrzymuje stanowiska ministra komunikacji oraz spraw wewnętrznych.

Przewodniczący partii Waldemar Tomaszewski na razie nie wymienia nazwisk pretendentów na ministrów, zapewnia jednak, że partia ma odpowiednich kandydatów. – Mamy swoich ludzi w ministerstwie komunikacji, mieliśmy tu swego przedstawiciela na stanowisku wiceministra. W dziedzinie spraw wewnętrznych również jesteśmy mocni – powiedział Tomaszewski.

Porozumienie przewiduje, że Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVZS) zachowa stanowisko premiera. Nie wiadome jednak, czy szefem rządu będzie chciał pozostać obecny premier Saulius Skvernelis. Swą decyzję Skvernelis ma ogłosić w najbliższy wtorek.

Zmiana ma zajść na stanowisku przewodniczącego Sejmu. Teraz zajmuje je Viktoras Pranckietis z LVZS, a zgodnie z nową umową ma je objąć przedstawiciel Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy (LSDP), partii, której przewodniczy polityk z dużym doświadczeniem, poseł Gedyminas Kirkilas.

Kwestia obsadzenia stanowiska szefa parlamentu wywołuje najwięcej dyskusji i sporów. Pranckietis, nielubiany przez przewodniczącego LVZS Ramunasa Karbauskisa, niejednokrotnie zapowiadał, że nie zrezygnuje ze stanowiska, gdyż został wybrany przez Sejm, którego skład się nie zmienił, i nie ma podstaw do jego dymisji.

Karbauskis zapowiedział, że w najbliższym czasie zorganizuje głosowanie we władzach partii w sprawie wotum zaufania wobec Pranckietisa.

Decyzja o utworzeniu nowej koalicji rządzącej zapadła w wyniku wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Gitanas Nauseda. Nowy prezydent zostanie zaprzysiężony za tydzień.

Obserwatorzy zauważają, że jednym z celów zmiany koalicji było odsunięcie od władzy osób niewygodnych dla największej partii, jaką jest Związek Rolników i Zielonych, w tym m.in. pozbycie się ministra komunikacji Rokasa Masiulisa i szefa Sejmu Pranckietisa.

Obecna rozszerzona koalicja w 141-osobowym Sejmie będzie miała 76 posłów.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!