Wiadomości

Pół miliona Afgańczyków zmierza do Grecji przez Turcję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Aż pół miliona migrantów z Afganistanu czeka na szansę dostania się do Europy, donosi grecka gazeta Kathimerini.

Gazeta donosi, że 500.000 Afgańczyków dotarło w ostatnim czasie do Turcji z Iranu i Iraku i mają oni zamiar udać się do Europy.

Niepokojące informacje z Turcji wskazują, że migranci gromadzą się w pobliżu Andrianoupolis, z zamiarem sformowania drogą lądową granicy tureckie-greckie w najsłabiej strzeżonym punkcie, w regionie Evros.

Grecki rząd skontaktował się już z UE, a także z Turcją, w sprawie braku ochrony granic od strony tureckiej w zakresie ochrony granicy z Grecją. Jednak lewicowy rząd grecki odmawia podjęcia jakichkolwiek skutecznych działań w celu ochrony granicy od strony Grecji, by w ten sposób zapobiec przelaniu się fali nielegalnych imigrantów.

Korzystając z tego, gangi albańskich, bułgarskich i macedońskich przemytników ludzi zapewniają migrantom bezpieczne przejścia przez niechronione granice, którymi mogą dostać się na terytorium Grecji.

Fakt, że Turcja wykorzystuje kryzys migracyjny, aby wzmóc presję na Europę i przepchnąć swoje interesy, a także niechęć greckiego rządu do ochrony europejskich granic, mogą skutkować wybuchem kolejnego kryzysu migracyjnego.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!