Wiadomości

Pogrzeb współtwórcy Związku Polaków na Litwie Jana Ciechanowicza i jego żony Haliny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Płocku (Mazowieckie) odbyły się w piątek uroczystości pogrzebowe Haliny i Jana Ciechanowiczów, którzy zmarli w wieku 76 lat. Jan Ciechanowicz był współorganizatorem Związku Polaków na Litwie, historykiem, pisarzem i wykładowcą, a jego żona Halina nauczycielką.

Msza żałobna za spokój duszy Haliny i Jana Ciechanowiczów odprawiona została w piątek w kościele św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy. Następnie odbył się pogrzeb na tamtejszym cmentarzu parafialnym. W uroczystościach uczestniczyli rodzina, przyjaciele i współpracownicy, w tym z Wileńszczyzny.

„To wielka strata, odejście tak znakomitych rodaków, córki i syna ziemi wileńskiej” – powiedziała żegnając zmarłych Halinę i Jana Ciechanowiczów Renata Cytacka, reprezentująca Związek Polaków na Litwie, w latach 2012-14 wiceminister energetyki w rządzie Algirdasa Butkeviciusa.

Cytacka podkreśliła, że Jan Ciechanowicz był „człowiekiem pełnym empatii do świata i rodaków”, społecznikiem i współzałożycielem Związku Polaków na Litwie, pisarzem i dziennikarzem, historykiem i archiwistą, filozofem, a także politykiem. Jak wspominała, był osobą, która zbliżała i integrowała polskie środowisko na Litwie, angażując się w obronę jego praw.

„Z wielkim bólem żegnamy naszego wielkiego przyjaciela, naszego rodaka, wielkiego intelektualistę, wielkiego człowieka, patriotę, bezgranicznie oddanego sprawie polskiej” – mówiła Cytacka o Janie Ciechanowiczu.

Jak zapowiedziała, w sobotę w kościele parafialnym w Mejszagole, miejscowości należącej do rejonu wileńskiego, odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Haliny i Jana Ciechanowiczów. „To miejscowość, gdzie małżonkowie spędzili dużo lat, gdzie uczyli. My Polacy z Wileńszczyzny chcemy tam pomodlić się za nich i w ten sposób ich pożegnać” – podkreśliła Cytacka.

Czytaj też:

Zmarł Jan Ciechanowicz – głos Polaków z Wileńszczyzny, gdy upadał Związek Sowiecki

/dzieje.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!