Świat Wiadomości Żydzi

Pogarsza się sytuacja cywilów w strefie Gazy. ONZ alarmuje

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wysoki urzędnik ONZ Volker Turk powiedział w niedzielę, że jest „głęboko zaniepokojony” szybko pogarszającymi się warunkami w Gazie w związku z nasileniem nalotów sił izraelskich w północnej części enklawy palestyńskiej.

Pogarsza się sytuacja cywilów w strefie Gazy. Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka oświadczył w Genewie, że wielokrotnie wyrażał swoje zaniepokojenie katastrofalnymi skutkami ewentualnej ofensywy na pełną skalę przeciwko Rafah. – Wzywam Izrael i palestyńskie grupy zbrojne do pilnego wyrażenia zgody na zawieszenie broni i natychmiastowe uwolnienie wszystkich zakładników – powiedział Turk.

Warunki życia cywilów w oblężonym getcie stale się pogarszają, gdyż siły izraelskie nasilają naloty na Dżabalię i Beit Lahiya na północy oraz w części środkowej Gazy. – W tym samym czasie setki tysięcy Palestyńczyków uciekają z Rafah po tym, jak izraelskie siły zbrojne nakazały dalszą ewakuację z południowych miast. Prowadzi to do masowych wysiedleń ludności, która już przeżyła traumę poprzednich przesiedleń – powiedział szef ONZ ds. praw człowieka.

Od 6 maja, kiedy IDF wydała rozkaz ewakuacji Palestyńczyków we wschodnim Rafah. Dotychczas przymusowo wysiedlono ponad 278 000 osób. Dotyczy to głównie osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych, starszych, rannych, kobiet w ciąży i wielu innych osób, które fizycznie nie są w stanie poruszać się bez pomocy.

Szef ONZ ds. praw człowieka powiedział, że najnowsze nakazy ewakuacji dotyczą około miliona osób w Rafah. – Dokąd powinni się teraz udać? – zapytał retorycznie, wskazując, że nie ma już bezpiecznego miejsca w Gazie. – Ci wyczerpani, wygłodzeni ludzie, z których wielu zostało już wielokrotnie wysiedlonych, nie mają dobrego wyjścia – dodał, wskazując jednocześnie, że inne miasta w getcie Gazy, w tym Khan Junis, które ma obecnie przyjąć osoby wysiedlane z Rafah, zostały już obrócone w gruz i również są atakowane, a zatem nie są bezpieczne.

Turk oświadczył, że nie widzi, w jaki sposób najnowsze nakazy ewakuacji lub „pełny atak” na obszarze o niezwykle gęstej obecności ludności cywilnej można pogodzić z wiążącymi wymogami międzynarodowego prawa humanitarnego oraz z dwoma zestawami wiążących środków tymczasowych zarządzonych przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS).

– Powtarzam: ofensywa na Rafah na pełną skalę nie może mieć miejsca – zakończył Turk.

Według władz Strefy Gazy, od7 października 2023 roku życie straciło tam już ponad 35 000 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci, a prawie 78 600 osób zostało rannych.

Polecamy również: Lekarz ćpał na dyżurze, ukarano za to ratowniczki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!