Wiadomości

Podpisano umowę na dostawę dla Wojska Polskiego 24 dronów uderzeniowych Bayraktar TB2

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał dziś w Ankarze umowę na dostawę dla Wojska Polskiego 4 zestawów, czyli łącznie 24 sztuk bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar TB2.

Przypomnijmy, że drony uderzeniowe Bayraktar TB2 to sprzęt sprawdzony na polu walki. Odegrały one trudną do przecenienia rolę w wojnach w Libii, Syrii i Iraku, a przede wszystkim w Górskim Karabachu. To one w głównej mierze przyczyniły się do zwycięstwa Azerbejdżanu w wojnie z Armenią.

– Dziś podpisaliśmy umowę na zakup czterech zestawów dronów bojowych. W zestawach będzie 24 bezpilotowców uzbrojonych w pociski przeciwpancerne. Wraz z uzbrojeniem kupiliśmy pakiet logistyczny i szkoleniowy – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po podpisaniu umowy na zakup dla Wojska Polskiego 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2.

Przedmiotem umowy jest dostawa 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2. W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2. Łącznie na stan Sił Zbrojnych RP wejdą 24 BSP. Kontrakt obejmuje także dostawę m.in. mobilnych stacji kontroli, radarów SAR, symulatorów oraz zapas części zamiennych. Umowa przewiduje także dostarczenie naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków rakietowych typu MAM-L i MAM–C, które umożliwią realizację pełnego spektrum zadań taktycznych zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem systemu oraz amunicji szkolnej.

W ramach kontraktu zapewniona zostanie 24-miesięczna gwarancja, pakiet szkoleniowy i logistyczny, a także transfer technologii zapewniający możliwość serwisowania i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer.

Wartość jednego pozyskiwanego zestawu Bayraktar TB2 wyniosła około 67 milionów dolarów.

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków rakietowych przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot. Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.

Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP do końca 2022 r. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r.

Umowa została podpisana podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Mariusza Błaszczaka w Turcji.

/gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!