Wiadomości

Podpisano porozumienia o współpracy przy produkcji armatohaubic K9 i czołgów K2 w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kolejny krok na drodze współpracy 🇵🇱🇰🇷. W obecności wicepremiera Mariusza Błaszczaka i koreańskiego ministra obrony narodowej, przedstawiciele PGZ i koreańskiego przemysłu podpisali porozumienia o współpracy przy produkcji armatohaubic #K9 i czołgów #K2 w Polsce – poinformowała na twitterze Polska Grupa Zbrojeniowa.

Przypomnijmy, Polska podpisała umowy ramowe na dostawę łącznie 1000 czołgów K2 i K2PL z koncernem Hyundai Rotem oraz 672 haubic K9A1/K9PL z firmą Hanwha Defense w lipcu ubiegłego roku. W sierpniu podpisano pierwsze umowy wykonawcze, na dostawę 180 czołgów K2 i 212 haubic K9A1. Pierwsza z nich ma zostać zrealizowana do 2025 roku i opiewa na kwotę 3,43 mld USD, druga obejmuje kwotę 2,4 mld USD i będzie realizowana do 2026 roku. Obie umowy obejmują pakiety logistyczne, szkoleniowe oraz znaczne ilości amunicji dla pozyskiwanych wozów bojowych. Zarówno czołgi K2, jak i haubice K9A1 zostaną wyprodukowane w Republice Korei.

W drugim etapie realizacji umów ramowych dostarczane będą czołgi K2PL i haubice K9PL, dostosowane do krajowych wymogów i produkowane przez polski przemysł obronny w ramach współpracy. Konstrukcja haubic K9PL zostanie oparta na nowej wersji haubic K9, dysponującej automatem ładowania.

Wiadomo, gdzie w Polsce mają być produkowane czołgi K2 i armatohaubice K9

Od dziś w Polsce gości minister obrony Republiki Korei Lee Jong-sup. W obecności wicepremiera Mariusza Błaszczaka i koreańskiego ministra, przedstawiciele PGZ i koreańskiego przemysłu podpisali porozumienia o współpracy przy produkcji armatohaubic #K9 i czołgów #K2 w Polsce

Zgodnie z ustaleniami z ubiegłego roku. Polska Grupa Zbrojeniowa utworzy to konsorcjum z Hyundai Rotem w wypadku czołgów K2 oraz Hanwha jeśli chodzi o armatohaubice K9. Założeniem jest zaprojektowanie spolonizowanych wariantów oznaczonych jako K2PL i K9PL.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!