Polska Wiadomości

Podpisano list intencyjny ws. systemu obrony powietrznej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska Grupa Zbrojeniowa, firma Autosan i Raytheon Company podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia systemu obrony powietrznej średniego zasięgu. Chodzi o program „Wisła” na bazie amerykańskiego systemu Patriot. Zgodnie z porozumieniem udział polskiego przemysłu w programie ma wynosić 50 procent, a Autosan ma stać się jednym z globalnych centrów serwisowym dla Patriotów.

 

– Otwieramy praktyczną współpracę z Raytheon przy realizacji programu „Wisła” związanego z najważniejszym celem obronnym RP, jakim jest zapewnienie obrony antyrakietowej – powiedział w czwartek minister Macierewicz na konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Liczymy na to, że włączenie Autosanu do systemu Patriot, uczynienie z niego wielkiego centrum serwisowego dla produkcji Patriota na całym świecie, otworzy drogę dla sfinalizowania tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest zapewnienie produkcji i realizacji dostawy do Polski zestawów obrony antyrakietowej systemu Patriot w najbliższych latach.

 

Szef MON zastrzegł, że list intencyjny jeszcze o niczym nie przesądza.

 

– Nie chciałbym tworzyć takiego poczucia, że wszystko już jest załatwione, że wszystko już jest zamknięte” – powiedział, dodając, że trwające rozmowy często nie są łatwe. – Ale mam nadzieję, że ten dzisiejszy krok jest krokiem we właściwym kierunku i zbliża nas do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. To, że jest to niezbędne, to, że jest to ostatni moment, kiedy trzeba to zrobić, jest zupełnie oczywiste.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!