Wiadomości

Podolak: Każdego dnia na wojnie z Rosją ginie 100-200 ukraińskich żołnierzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Każdego dnia na wojnie z Rosją ginie 100-200 ukraińskich żołnierzy – poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez BBC. Podkreślił on, że tak duże straty wynikają z przewagi uzbrojenia strony rosyjskiej.

Podolak powiedział, że Ukrainie są potrzebne setki, a nie garstka najpotężniejszych systemów artyleryjskich, które może przekazać jej Zachód. Wśród pilnych potrzeb wymienił do 300 systemów rakietowych, by dorównać możliwościom ogniowym Rosji i wyzwolić okupowane terytorium.

– Dopóki Rosja nie dozna poważnej porażki militarnej, żadna forma dialogu nie będzie możliwa i (Rosjanie) będą nadal próbować zająć część naszego kraju – stwierdził Podolak.

Na kierunku północno-wschodnim siły rosyjskie po zdobyciu Swiatohirska sforsowały rzekę Doniec i przejęły kontrolę nad wsiami Tetianiwka i Pryshyb. Wojska ukraińskie wycofały się w kierunku m. Sydorowe. Z kolei w obwodzie ługańskim Rosjanie po zdobyciu Komszuwachy przejęły kontrolę nad wsią Chram Swiatoho. Wojska ukraińskie wycofały się do miasta Zołote, które jest obecnie atakowane z trzech stron.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!