Wiadomości

Kara śmierci dla Brytyjczyków walczących na Ukrainie. Jest reakcja rządu Johnsona

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już informowaliśmy wczoraj, “sąd” Donieckiej Republiki Ludowej (DNR) skazał na karę śmierci trzech ochotników z zagranicy, którzy walczyli w obronie Ukrainy. Dwaj skazani – Sean Pinner i Aiden Aslin – to obywatele Wielkiej Brytanii. Trzeci skazany – Saadoun Brahim – pochodzi z Maroka. Wszyscy trzej służyli w 36. Samodzielnej Brygadzie Morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy, która walczyła w obronie Mariupola.

Rząd Wielkiej Brytanii jest “głęboko zaniepokojony” skazaniem obywateli brytyjskich przez prorosyjski sąd, przekazał CNN w czwartek rzecznik prasowy brytyjskiego premiera.

– Wciąż powtarzamy, że jeńcy wojenni nie powinni być wykorzystywani do celów politycznych. Zgodnie z Konwencją Genewską jeńcy wojenni mają prawo do ochrony i nie powinni być ścigani za udział w działaniach wojennych – powiedział brytyjski rzecznik.

– Będziemy nadal współpracować z władzami ukraińskimi, aby spróbować uwolnić każdego obywatela brytyjskiego, który służył w ukraińskich siłach zbrojnych i który jest przetrzymywany jako jeniec wojenny – dodał.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss napisała w czwartek w mediach społecznościowych, że “całkowicie potępia” skazanie Aslina i Pinnera, nazywając ich “jeńcami wojennymi”. “To pozorny wyrok, który nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia. Moje myśli są z rodzinami. Wciąż robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ich wspierać” – napisała Truss na Twitterze.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!