Wiadomości

Podkarpackie: W Leżajsku głuszce już tokują

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Toki głuszców, które potrwają do kwietnia, rozpoczęły się w ośrodku hodowlanym tego ptaka przy Nadleśnictwie Leżajsk na Podkarpaciu. „To jedne z najciekawszych zjawisk w naszej przyrodzie” – uważa rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Jak zaznaczył, „jest to jeden z najpiękniejszych spektakli, jaki możemy podziwiać w świecie zwierząt”.

„Okres godowy u głuszców trwa od marca do kwietnia. W tym czasie kogut przybiera postawę godową: rozkłada ogon, opuszcza skrzydła, stroszy brodę, wyciąga szyję do góry i zaczyna +śpiewać+” – powiedział Marszałek.

Zwrócił uwagę, że „pieśń głuszca trwa 7-9 sekund i składa się z czterech zwrotek; klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie”.

„W ciągu minuty może zaśpiewać ją kilka razy. Głuszce najczęściej tokują w godzinach wczesnorannych i przed zapadnięciem zmroku. Pozostałą część dnia poświęcają na żerowanie i odpoczynek” – wyjaśnił leśnik.

W okresie godowym brwi samca nabierają intensywnego, czerwonego koloru. Natomiast pióra na klatce piersiowej połyskują metalicznymi, zielonymi i niebieskimi kolorami.

„Wszystko po to, aby jak najlepiej zaprezentować się przed kurami, a warto, bo to one wybierają głównego tokownika. Głuszec jest gatunkiem poligamicznym. Kogut może mieć kilka kur” – zauważył rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Podkreślił, że „w tym czasie kury obserwują i podziwiają wyczyny samców, a kiedy przyjdzie odpowiednia pora wybiorą najlepszego koguta, który przekaże swoje geny przyszłemu pokoleniu”.

W pierwszej dekadzie kwietnia samice złożą pierwsze jaja. Kura znosi ich od 6 do 12. Wysiadywanie trwa około 28 dni.

W Leżajsku przed rokiem zakończyła się trwająca kilka lat rozbudowa ośrodka. Wybudowano m.in. nowe boksy, nową odchowalnię dla piskląt, zmodernizowano i unowocześniono ujęcie wody, a w 2019 roku ukończono budowę obiektu, który zapewnia sterylne przygotowanie pokarmów, a także możliwość obsługi hodowli przez całą dobę w okresie lęgów.

Ośrodek Hodowli Głuszca w Leżajsku pełni także rolę edukacyjną. Głuszce można tam obserwować przez lustra weneckie w sali edukacyjnej.

W stanie wolnym głuszce są gatunkiem zanikającym na Podkarpaciu. Zazwyczaj padają ofiarą napadów małych drapieżników, m.in. jenotów, kun, lisów.

W Lasach Państwowych są prowadzone trzy ośrodki hodowli głuszca. Oprócz Leżajska hodowany jest on w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku).

Od 1995 r. głuszec podlega ochronie ścisłej.

Nauka w Polsce – PAP
Autor: Alfred Kyc

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!