Wiadomości

Podczas uroczystości w obozie w Ravensbrück „polska Msza Święta zakłócała oddawanie czci gejom i lesbijkom”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Cezary Gmyz opisał na Twitterze debatę, której miał okazję być świadkiem i w trakcie której jeden z referentów zwracał się do sali: „Drodzy antyfaszyści i antyfaszystki, geje i lesbijki oraz osoby transseksualne. Dawno nie miałem poczucia takiego wykluczenia.”,

A chodziło o „zawłaszczanie przez polskie nacjonalistyczne ugrupowania prawicowe uroczystości w Ravensbrück. Zakonnice, harcerzy piłkarzy FC Polonia i tym podobnych faszystów”. Padły zarzuty, że polska Msza Święta zakłócała oddawanie czci gejom i lesbijkom a podczas kadiszu był widoczny ten transparent z cytatem polskich więźniarek idących na śmierć.

Przypomnijmy, że w KL Ravensbrück więziono 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tysiące. Liczbę Polek szacuje się na ok. 40 tysięcy, z tego przeżyło 8 tysięcy. Polki stanowiły więc przeszło 1/3 wszystkich ofiar. Wśród nich było wiele związanych z Narodowymi Siłami Zbrojnymi, formacji prowadzącej bezwzględną walkę z niemieckim okupantem. W tym kontekście wypowiedzi szefowej Muzeum uznać należy wręcz jako obrzydliwe.

Czytaj też:

Skandaliczne wypowiedzi dyrektor KL Ravensbrück

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!