Wiadomości

Podczas konferencji z Kamalą Harris prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie MiG-ów-29

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z wiceprezydent USA Kamalą Harris odniósł się do sprawy myśliwców MiG-29.

– Wobec zgłaszanych w stosunku do nas – w sposób wyraźny przez stronę ukraińską, i jakąś część społeczności międzynarodowej, w tym mediów – oczekiwań, postanowiliśmy zachować się tak, jak w naszym przekonaniu zachować się powinien wiarygodny członek Sojuszu Północnoatlantyckiego, który absolutnie nie zamierza w jakikolwiek sposób narażać Sojuszu na trudną sytuację, ale z drugiej strony chce jednak mimo wszystko szukać możliwości wsparcia dla walczącej Ukrainy – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że stąd wzięło się wystosowane przez polskie władze oświadczenie. – Przygotowaliśmy je razem z rządem RP, ja jako prezydent i rząd RP, a zostało ogłoszone przez polskiego ministra spraw zagranicznych, dotyczące polskich możliwości militarnych, co do pomocy Ukrainie – mówił.

– Po prostu postanowiliśmy oddać je do dyspozycji Sojuszu, nie oczekując w zamian w zasadzie niczego, bo jak wyraźnie zaznaczyliśmy, za zamienniki, za uzupełnienie oddanego wyposażenia, gotowi jesteśmy kupić to, co jest w to miejsce nam potrzebne, a sami gotowi jesteśmy oddać nasz sprzęt za darmo – mówił.

– Natomiast chcemy, żeby decyzja była podjęta przez Sojusz wspólnie tak, aby Polska była cały czas wiarygodnym członkiem NATO, a nie krajem, które samodzielnie decyduje w sprawach ważnych, które dot. bezpieczeństwa Sojuszu jako całości, także i naszych sąsiadów, które należą do NATO – wytłumaczył Andrzej Duda.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!