Wiadomości

Podano liczbę ukraińskich poborowych, którzy od wybuchu wojny próbowali uciec za granicę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od początku wojny 2200 poborowych próbowało uciec z Ukrainy za granicę – informuje Цензор.НЕТ, powołując się na Państwową Służbę Graniczną Ukrainy.

Większość z nich próbuje przekroczyć granicę poza punktami kontrolnymi z pomocą przewodników. Ci ostatni, jak pokazuje doświadczenie, nie dbają zbytnio o bezpieczeństwo swoich „podopiecznych”. Pewnego dnia policja zatrzymała przewoźnika, obywatela Mołdawii, który przepłynął Dniestr w małej dwumiejscowej łodzi, aby zabrać czterech mężczyzn z Ukrainy. Ich także zatrzymała straż graniczna.

Są też tacy, którzy próbują przekupić strażników granicznych. Jeszcze inna część posługuje się sfałszowanymi dokumentami, w których przypisują niepełnosprawność sobie lub swoim dzieciom, są wzywani do rzekomo zmarłej, a w rzeczywistości żyjącej żony lub dodają liczbę dzieci.

Niektórzy z uciekinierów, mając nadzieję na obejście ograniczeń w podróżowaniu, padli ofiarą oszustwa. Ci ostatni, poprzez anonimowe kanały, oferują nielegalne usługi, za które biorą pieniądze i znikają.

Ostatnio zdarzyło się, że funkcjonariusze organów ścigania znaleźli ciała mężczyzn na brzegach przygranicznych zbiorników wodnych. Uciekinierami byli również mężczyźni, którzy padli ofiarą złej pogody w Karpatach.

Niedawno straż graniczna oddziału Mukaczewo wraz z personelem Państwowego Pogotowia Ratunkowego Ukrainy w zamieci śnieżnej uratowała siedem osób, z których dwie nie mogły już samodzielnie poruszać się z powodu odmrożeń. Sześciu ocalałych chciało nielegalnie wjechać do Rumunii – zostali ukarani grzywną. Siódmy okazał się być ich przewodnikiem. Wszczęto postępowanie karne.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!