Wiadomości

Niemiecka firma zaoferowała Ukrainie zakup 100 samobieżnych haubic

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecka firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) zaoferowała Ukrainie możliwość zakupu 100 samobieżnych haubic Panzerhaubitze 2000 – donosi niemiecki „Die Welt”, powołując się na źródła w ukraińskim rządzie.

Koszt 100 haubic Panzerhaubitze 2000, wraz z zestawem szkoleniowym i częściami zamiennymi, wynosi 1,7 mld euro. KMW jako alternatywę oferuje również haubice w wersji bezzałogowej na transporterze opancerzonym Boxer za 1,2 mld euro.

Konsorcjum wyjaśnia, że Panzerhaubitze 2000 zazwyczaj nie operują na pierwszej linii walk, lecz znajdują się za np. głównymi czołgami bojowymi, zapewniając im wsparcie na większych odległościach.

„W obronie własnej haubica samobieżna może również atakować cel bezpośrednio, podobnie jak czołg. Po wystrzeleniu amunicji haubice zazwyczaj zmieniają pozycję, aby same nie stały się celem” – podkreśla niemiecki dziennik.

Panzerhaubitze 2000 może prowadzić ogień na odległość ponad 30 km. Według ukraińskich urzędników, którzy skomentowali propozycji KMW, dostawy samobieżnych haubic będą realizowane na zasadzie schematu kołowego. Bundeswehra jak najszybciej dostarczy Kijowowi 100 swoich haubic, a powstałe luki zostaną uzupełnione w drugiej fazie przez własny przemysł.

Pierwsze nowe haubice mogą zostać dostarczone po 30 miesiącach od podpisania umowy, czyli nie wcześniej niż w drugiej połowie 2024 r.

„Pełna dostawa zostanie zrealizowana dopiero w 2027 r. Ministerstwo Gospodarki, które – według wersji ukraińskiej – otrzymało ofertę, nie chciało komentować wniosku i powołało się na zasadniczą poufność indywidualnych decyzji w sprawie eksportu uzbrojenia. Każda taka decyzja musi być zatwierdzona przez Federalną Radę Bezpieczeństwa” – czytamy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!