Europa Wiadomości

Pod Monte Cassino ma dojść do odsłonięcia tablicy poświęconej niemieckim spadochroniarzom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We Włoszech rozgorzał spór o Monte Cassino. Wywołała go zapowiedziana na niedzielę ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej w miejscu dowództwa niemieckich spadochroniarzy w czasie bitwy. Inicjatywę potępiły władze regionu Lacjum.

Ambasada RP we Włoszech w liście do władz miasta Cassino wyraziła zaniepokojenie możliwością zmiany statusu na prywatny publicznej drogi…

Inicjatorzy tego przedsięwzięcia – stowarzyszenie miejscowej branży hotelarskiej wraz z niemiecką organizacją spadochroniarzy – przekonują, że tablica ma być „ostrzeżeniem” i „wyrazem pamięci o ofiarach absurdu i przemocy wojny”.

Według organizatorów ceremonii inicjatywa jest „wyrazem pragnienia i potrzeby pojednania z ludnością, przede wszystkim, by dzielić cierpienie z powodu ofiar zarówno po stronie alianckiej, jak i niemieckiej i by uniknąć powtórzenia się nikczemnych masakr”.

We włoskich mediach w sobotę pojawiły się opinie, że będzie to „uczczenie nazistowskich spadochroniarzy”. Taką interpretację odrzuca stowarzyszenie hotelarzy, które uczestniczy w organizacji tej ceremonii razem z władzami miasta Cassino.

Stowarzyszenie podkreśla, że inicjatywa nie ma wymowy politycznej, a decyzję o niej podjęto „po głębokiej refleksji, której towarzyszyło zdecydowane potępienie nazizmu i faszyzmu”.

Oburzenie i zaniepokojenie wyraził jednak przewodniczący władz stołecznego regionu Lacjum Nicola Zingaretti. – To niepokojący gest, rana zadana pamięci o wojnie o wyzwolenie – ocenił. – Nie mogę nie potępić tej inicjatywy – stwierdził polityk włoskiej centrolewicy.

– To zniewaga dla pamięci o wojnie – oświadczył rzymski oddział Stowarzyszenia Partyzantów i ich rodzin. – Jesteśmy gotowi złożyć zawiadomienie w tej sprawie – zadeklarowała organizacja kombatancka.

W uroczystości w Cassino ma wziąć udział prezes Konfederacji Niemieckich Spadochroniarzy generał Hans-Werner Fritz. Oczekiwany jest też udział opata benedyktynów z Monte Cassino ojca Donato Ogliariego.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!