Wiadomości

Początek obchodów 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W miasteczku Vinci koło Florencji rozpoczęły się w poniedziałek uroczystości w związku z 500. rocznicą śmierci pochodzącego stamtąd Leonarda. Na obchody przybył prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Na początek oficjalnych uroczystości wybrano rocznicę urodzin Leonarda da Vinci, który przyszedł na świat w rejonie tej miejscowości 15 kwietnia 1452 roku. Obchody potrwają do 2 maja, gdy przypada 500-lecie śmierci artysty.

Prezydent Mattarella otworzył na zamku wystawę „Leonardo w Vinci. U źródeł Geniuszu”. Jako pierwszy miał okazję skorzystać ze specjalnego programu komputerowego „InSight Leonardo”, stworzonego na uniwersytecie Bolonii. Program ten pozwala obejrzeć jego rysunek „Pejzaż z rzeką” w bardzo wysokiej rozdzielczości.

„Leonardo da Vinci – mówił prezydent – był synem swoich czasów, w których kultura nie znała granic i łączyła dzięki wymianie wiedzy całą Europę mimo toczących się wojen.”

Sergio Mattarella ogłosił też, że 2 maja, w 500-lecie śmierci artysty wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem odda hołd przy jego grobie w Amboise w departamencie Indre i Loara.

Po inauguracji wystawy, która będzie otwarta do października, prezydent udał się do osady Anchiano, gdzie stoi dom muzeum, w którym prawdopodobnie urodził się geniusz renesansu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!