Wiadomości

Indie zamierzają nabyć w Wielkiej Brytanii nowoczesny lotniskowiec uderzeniowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Londyn i New Delhi poinformowały o podpisaniu umowy o partnerstwie wojskowo-technicznym.

Nowa umowa ma na celu zharmonizowanie wzajemnych oczekiwań stron w dziedzinie obronności. Jak poinformowano, zaktualizowany protokół ustaleń „stanowi krok naprzód” w stosunkach między Indiami a Wielką Brytanią, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w dziedzinie zamówień wojskowych.

Jednym z możliwych obszarów współpracy Wielkiej Brytanii i Indii ma być budowa lotniskowca typu „Queen Elizabeth”. 16 kwietnia Constructor BAE Systems potwierdził, że korporacja przeprowadziła rozmowy ze stroną indyjską na temat ewentualnej realizacji wspólnego programu jego budowy. Miałby on tworzyć zespół uderzeniowy z lotniskowcem pozyskanym od Rosji – to stary radziecki „Admirał Gorszkow”, który to jednak przed przekazaniem go Indiom przeszedł gruntowną modernizację.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że memorandum porozumienia zostało podpisane po wizycie dowódcy indyjskiej marynarki wojennej admirała Sunila Lanby.

Indyjski program budowy lotniskowca jest obecnie mocno opóźniony, a w trakcie jego realizacji pojawiło się wiele problemów. W tej sytuacji obecnie Indie skłaniają się albo do zakupu gotowej jednostki albo wejścia do programu budowy lotniskowca z Wielką Brytanią.

Lotniskowce klasy „Queen Elizabeth” są największymi okrętami, jakie kiedykolwiek zbudowane zostały dla Royal Navy. Podstawowym typem samolotu dla nich jest myśliwiec pokładowy Lockheed Martin F-35.

/topwar.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!