Wiadomości

PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. Jarosława Kaczyńskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

PO złożyła w środę zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zarzuca mu m.in. płatną protekcję, powoływanie się na wpływy oraz przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Zawiadomienie PO ma związek z wtorkową publikacją „Gazety Wyborczej”, która udostępniła stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 r. m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Posłowie PO we wtorek wezwali prezesa PiS do ujawnienia całego majątku, zapowiedzieli, że w związku z publikacją „GW, złożą do prokuratury doniesienie.

– Tak jak wczoraj zapowiadaliśmy, dziś składamy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pana posła Jarosława Kaczyńskiego w związku z nagraniami, które zostały opublikowane przez „Gazetę Wyborczą” – podkreślił na konferencji prasowej w środę poseł PO Marcin Kierwiński. Według niego udostępnione nagrania są „szokujące” i prezentują reguły, które do tej pory „znaliśmy z Europy Wschodniej”.

Zdaniem PO zostało popełnionych kilka przestępstw, m.in. płatna protekcja, powoływanie się na wpływy oraz przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, czyli posła.

Kierwiński wyraził nadzieję, że prokuratura bardzo szybko zajmie się tą sprawą. Dodał, że Platforma liczy, że pierwszym przesłuchanym świadkiem będzie prezes PiS.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!