Wiadomości

PO i Nowoczesna przeciwne upamiętnieniu Polaków ratujących Żydów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów, który ma być obchodzony 24 marca, w rocznicę egzekucji rodziny Ulmów zamordowanych za przechowywanie Żydów. Platforma Obywatelska i Nowoczesna opowiadają się przeciwko uchwaleniu ustawy o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów. Wcześniej obie partie zapowiadały, że poprą ustawę.

„Posłowie PO głosują przeciw pracom nad projektem ustawy o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów – poinformowała na Twitterze posłanka PiS Joanna Lichocka.

„Posłowie Katarasińska i Mieszkowski przeciwko pracom Komisji Kultury nad ustawą o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów” – stwierdziła posłanka PiS Anita Czerwińska.

Prezydencki projekt ustawy zakładał, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzony będzie 17 marca. Posłowie sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu uznali jednak, że właściwsza będzie data 24 marca – dzień mordu dokonanego na rodzinie Ulmów i żydowskich obywatelach chowanych przez nich. Propozycja daty 17 marca wynikała z faktu, że 24 marca przypada już inne święto – ustanowiony w 2004 r. Narodowy Dzień Życia.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!