Wiadomości

Platforma Obywatelska i Nowoczesna utworzyły koalicję wyborczą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wspólną konwencję zorganizowały dziś Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Partie pójdą razem do wyborów samorządowych. Liderzy ugrupowań podpisali porozumienie koalicyjne.

Wspólny komitet wyborczy będzie nosił nazwę „Koalicja obywatelska”.

– Przyjaciele z Nowoczesnej, z PO – jesteśmy zatem zjednoczeni – mówił podczas konwencji partii opozycyjnych lider PO Grzegorz Schetyna.

– Koalicja PO i Nowoczesnej stała się faktem. Jest nadzieją dla wielu Polaków i Polek, połączeniem doświadczenia i energii, nowości. Zrobimy wszystko, by wygrywać kolejne wybory – powiedziała szefowa .N Katarzyna Lubnauer.

Z dzisiejszej konwencji nie dowiedzieliśmy się jednak, z jakim programem opozycja idzie do wyborów samorządowych.

– Mamy bardzo podobny program. Przyjęliśmy go po zaledwie kilku rozmowach. To spojrzenie programowe na samorząd terytorialny, na jego niezależność, suwerenność. Mówiliśmy o naszych wspólnych decyzjach – by zostawić pieniądze, żeby podatki zbierane lokalnie zostały do dyspozycji lokalnych samorządów, żeby zlikwidować urzędy wojewódzkie, a większą władzę dać urzędom marszałkowskim. To wszystko było oczywiste dla nas – wskazywał Grzegorz Schetyna.

Liderzy totalnej opozycji skupili się na atakowaniu rządu PiS.

– Jesteśmy tutaj, aby obronić samorządy przed zarazą PiS – mówiła Katarzyna Lubnauer.

Szef PO zapowiedział, że opozycja będzie szukała porozumienia z innymi środowiskami.

– Zrobimy wszystko, żeby dać Polakom wybór, żeby dać Polakom alternatywę dla złych rządów PiS – dodał Grzegorz Schetyna.

PO i .N wystartują razem w wyborach do sejmików wojewódzkich. Są jednak miejsca, gdzie o współprace będzie trudno. We Wrocławiu Grzegorz Schetyna zgłosił jako kandydata na prezydenta byłego polityka PiS Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Nowoczesna stawia natomiast na posła Michała Jarosa. Z kolei w Gdańsku Nowoczesna chce wystawić w wyborach na prezydenta poseł Ewę Lieder. Platforma widziałaby w tej roli europosła Jarosława Wałęsę lub poseł Agnieszkę Pomaskę.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!