Gospodarka Wiadomości

PKN Orlen do końca 2020 r. wybuduje własne Centrum Badawczo-Rozwojowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

PKN Orlen wybuduje do końca 2020 r. innowacyjne Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR) na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (PPPT), w którym koncern i miasto mają po połowie udziałów. Inwestycję wykona Budimex.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 184 mln zł – podał płocki koncern. W miejscu, gdzie powstanie CBR płockiego koncernu podpisano w środę akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny.

„Koncern musi mieć bazę badawczo-rozwojową. To jest przyszłość” – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej na terenie PPPT. Jak zapowiedział, w CBR płockiego koncernu prowadzone będą badania związane zarówno z paliwami, jak i segmentem petrochemicznym, w tym także obejmujące własne patenty, tak by przerób ropy był pogłębiany, a uzyskiwane produkty miały dobrą marżę.

„Ważne jest, żebyśmy inwestowali, myśleli w perspektywie długich lat” – ocenił Obajtek, zwracając uwagę, że temu właśnie celowi służy budowa CBR. Dodał, że placówka ta będzie „przedłużeniem istnienia i siły PKN Orlen”.

„Orlen jest koncernem, który ma istnieć, ale by istniał dalej i dalej się rozwijał, potrzebne są badania, potrzebny jest rozwój. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że świat, technologia, cywilizacja idą do przodu” – zaznaczył prezes koncernu. Zauważył, że obecnie priorytetowym wyzwaniem jest „inwestowanie w naukę”. „Nie możemy kończyć badań na etapie uczelni i szufladkowania ich gdzieś w archiwach” – tłumaczył Obajtek.

Prezes PKN Orlen podkreślił, że rzeczywistym wkładem w rozwój nauki, gospodarki i całego kraju jest praktyczne zastosowanie wyników prowadzonych badań, a badania te powinny być ukierunkowane na najważniejsze potrzeby, które np. dyktują światowe, innowacyjne trendy. „Pod to musimy robić te badania, by przekładać je w realny czyn, w realną produkcję, w realną optymalizację” – dodał Obajtek.

Prezes Budimeksu Dariusz Blocher zadeklarował, że spółka ta dotrzyma terminu budowy CBR płockiego koncernu. „Nie takie rzeczy robiliśmy i terminu dotrzymamy” – powiedział. I dodał: „Jak obiecujemy, to słowa dotrzymujemy. To jest ważne dla nas. A też przy okazji będziemy podpatrywać najlepszych, jak zarządzać innowacją, bo my jako branża jesteśmy daleko w tyle, a chcemy też coś z tym zrobić, bo mamy te same wartości”.

„Wierzę, że tylko nowe technologie za ileś lat pozwolą nam być bardziej konkurencyjnym, niż nasza konkurencja dzisiaj jest” – oświadczył Blocher.

Budowę własnego CBR prezes PKN Orlen zapowiedział w czerwcu 2018 r., przedstawiając program inwestycji spółki na następne pięć lat w rozwój segmentu petrochemicznego. Jak informował wtedy Obajtek, całkowity koszt tego programu, obejmującego także rozbudowę kompleksu olefin i budowę nowej instalacji fenolu w zakładzie produkcyjnym spółki w Płocku oraz budowę we włocławskim Anwilu z grupy płockiego koncernu kompleksu produkcyjnego pochodnych aromatów, wyniesie łącznie 8,3 mld zł.

PKN Orlen zaznaczył w środę, że „CBR będzie miejscem łączącym przemysł ze środowiskiem naukowym”. „Istotnym celem inwestycji jest także promocja nauki” – podkreślił płocki koncern, zwracając zarazem uwagę, iż realizacja przedsięwzięcia „umożliwi rozwój i wdrażanie własnych technologii”.

PKN Orlen zapowiedział, że w CBR będą m.in. przeprowadzane testy usprawniające procesy technologiczne, udoskonalające produkty i optymalizujące koszty.

Koncern wyjaśnił, iż najważniejszą częścią CBR będzie Hala Odwzorowań i Pilotaży, gdzie blisko 2 tys. m kw. „zaawansowanej konstrukcyjnie i technologicznie powierzchni wyposażone będzie w szeroki wachlarz instalacji badawczych oraz pilotażowych”. „Do hali doprowadzone zostaną media i gazy techniczne niezbędne do prowadzenia zaawansowanych procesów badawczych. Temperatury procesów oraz ciśnienia odwzorowywać będą warunki na wielkotonażowych instalacjach produkcyjnych, sięgając nawet 1000 st. C i 40 atm” – podał płocki koncern.

Spółka zaznaczyła, że istotnym elementem CBR „będą nowoczesne, proekologiczne rozwiązania”. „Ośrodek zaopatrywany będzie w przyjazną środowisku energię elektryczną, wytworzoną przy użyciu własnych paneli fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej. Nie zabraknie również rozwiązań w zakresie elektromobilności” – zapowiedział PKN Orlen. Dodał, iż „na terenie CBR powstanie stacja ładowania pojazdów elektrycznych, umożliwiająca ładowanie do trzech samochodów w jednym momencie”.

Według PKN Orlen, jedną z najważniejszych części CBR będzie również „zaplecze analityczno-techniczne, które w momencie oddania obiektu do eksploatacji będzie w pełni wyposażone w najwyższej klasy aparaturę badawczą”. „Umożliwi ono prowadzenie analiz dla różnych dziedzin, w tym biopaliwowej, petrochemicznej, asfaltów oraz olejów smarowych. Ośrodek zostanie również wyposażony w innowacyjną, jedną z kilku w kraju, hamownię silnikową, przeznaczoną do prowadzenia testów i rozwoju najwyżej jakości paliw” – podkreślił płocki koncern.

W przyjętej w grudniu 2018 r. przez radę nadzorczą PKN Orlen zaktualizowanej strategii na lata 2019-22 płocki koncern podkreślił, iż istotnym jej celem jest „zapewnienie przewag konkurencyjnych Grupy Orlen w długiej perspektywie, poprzez wzmocnienie innowacyjności wewnętrznej i zewnętrznej”. „Koncern zamierza m.in. utworzyć Strategiczną Agendę Badawczą, własny akcelerator i fundusz CVC. Uruchomi również własne centrum B+R, będące platformą współpracy pomiędzy Koncernem a światem nauki i biznesu” – podała wówczas spółka.

PKN Orlen zapowiedział wtedy, że w latach 2019-20 na inwestycje planuje przeznaczać średniorocznie 6,8 mld zł, co oznacza wzrost o 2,2 mld zł w stosunku do lat 2017-18, a w ramach tej kwoty 4,9 mld zł wykorzystane zostanie w segmencie downstream – rafineria, petrochemia, energetyka, 0,7 mld zł w detalu oraz 0,7 mld zł w segmencie upstream – wydobycie. „W tym okresie zakładana średnioroczna wartość EBITDA LIFO wyniesie 10,3 mld zł, co oznacza wzrost w porównaniu do lat 2017-18 o 1,1 mld zł” – informował wcześniej koncern.

PKN Orlen to największy w Polsce podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i jeden z największych w tym segmencie w Europie. PPPT, gdzie powstanie CBR płockiego koncernu, funkcjonuje od 2004 r. To podmiot, w którym po 50 proc. udziałów posiadają PKN Orlen i miasto Płock. Spółka zarządza obszarem inwestycyjnym o powierzchni ok. 200 ha.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!