Polska Wiadomości

PiSowcy próbują sparaliżować działania NIK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W zeszłym miesiącu Najwyższa Izba Kontroli wysłała do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o uzupełnienie kolegium tej instytucji. Witek nie dokonała żądanych od niej czynności, czym doprowadziło do uniemożliwienia jej prawidłowej pracy. W tej sprawie NIK zawiadomiło organy ścigania.

PiSowcy próbują sparaliżować działania NIK. “Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego, skutek którego doprowadził do uniemożliwienia funkcjonowania Kolegium NIK” – napisano na X (dawniej Twitter) NIK.

Zawiadomienie dotyczy działań marszałek Elżbiety Witek, które złożył osobiście szef NIK, Marian Ban.

 

Kolegium NIK odpowiada między innymi za zatwierdzanie wyników kontroli NIK. Nie może jednak zdaniem Izby działać normalnie, bo bez odpowiedzi pozostają wnioski o uzupełnienie jego składu. Do tego miały doprowadzić działania marszałek.

Ostatni raz nowi członkowie Kolegium zostali powołani w 2020 roku. Od tego miesiąca nie ma jednak kworum, bo skończyły się kadencje trzech osób, które w nim zasiadały. To prowadzi do impasu.

Zdaniem Mariana Banasia Elżbieta Witek powinna odpowiadać za niedopełnienie obowiązków, czym wyrządzić miała szkodę interesowi publicznemu.

To już zresztą kolejny raz jak Marian Banaś patrzy na ręce politykom Prawa i Sprawiedliwości. Dowodem na to jest chociażby informacja o złożeniu dwóch zawiadomień dotyczących działań podejmowanych w czasie pandemii, za które odpowiadał Jacek Sasin, a także informacja o skierowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Na zdjęciu poglądowym Elżbieta Witek w towarzystwie prezydenta Andrzeja Dudy.

Polecamy również: Pijany Ukrainiec zdemolował kaplicę na lotnisku w Balicach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!