Wiadomości

PiS wyciąga rękę po pieniądze Lasów Państwowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe mają wpłacić 800 mln zł do powstającego Funduszu Dróg Samorządowych – informuje dziś „Gazeta Polska Codziennie”. Taką decyzją Prawa i Sprawiedliwości oburzeni są leśnicy. Przypominają, że w 2014 r. to PO sięgnęła do kasy lasów, by pobrać w sumie 1,6 mld zł w ciągu dwóch lat.

Związek Leśników Polskich w RP w przedstawionym stanowisku, stanowczo protestuje przeciwko obarczeniu Lasów Państwowych „kolejną daniną”. Według związku założone w projekcie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych kwoty, które miały być wypłacane przez Lasy Państwowe, są zbyt wysokie i „grożą zapaścią finansową Lasów Państwowych oraz nierealizowaniem nałożonych na nie zadań”.

Z założeń projektu dotyczącego Funduszu, który jest jedną z obietnic z tzw. piątki Morawieckiego wynika, że Lasy miały by wpłacić po 400 mln zł w latach 2019–2020.

Ten pomysł jest całkowicie niedorzeczny – ocenił poseł, prof. Jan Szyszko. Były minister środowiska podkreślił, że Lasy pomagają samorządom w budowie dróg, ale nie można dopuścić do ich drenażu.

– Przeciwko takim pomysłom, które panowały za czasów Platformy Obywatelskiej zebraliśmy ponad trzy i pół miliony podpisów i myślę, że Prawo i Sprawiedliwość na pewno będzie dotrzymywać danego słowa. Lasy Państwowe zawsze uczestniczyły i pomagały samorządom w budowie dróg lokalnych, były pod tym względem niezwykle sprawne i efektywne. Jesteśmy zdecydowanie przeciwnikami tego, aby drenować Fundusz Leśny, po to, żeby żyły z tego różnego rodzaju spółki. […]Misją Lasów Państwowych jest prowadzenie gospodarki leśnej, pomnażanie tej gospodarki i udostępnianie jej dla całego społeczeństwa – akcentował prof. Jan Szyszko.

W myśl projektu ustawy powołującej Fundusz, źródła jego finansowania to 1,4 mld zł rocznie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 500 mln zł ma przekazywać Ministerstwo Obrony Narodowej, ponadto spółki wpłacą 7,5 proc. od zysku.

Fundusz Dróg Samorządowych ma powstać jeszcze w tym miesiącu, ma on finansować największy w historii program budowy dróg lokalnych.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!