Wiadomości

„Piotruś Pan” niepoprawny politycznie? Disney+ wprowadził ostrzeżenia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

To nie jedyny tytuł z takim ostrzeżeniem przed scenami filmowymi.

„Program ten w negatywny sposób przedstawia niektóre osoby lub kultury oraz/lub ukazuje niewłaściwe traktowanie innych” – taki komunikat pojawia się przed emisją filmu „Piotruś Pan z 1953 r. i przed kilkoma innymi filmami na platformie Disney+. W oryginalnym dziele Jamesa Matthew Barriego osią fabuły były różnice między dziewczętami i chłopcami.

Przed odtworzeniem wideo w ostrzeżeniu Disney ocenia „te stereotypy oraz zachowania były i są niewłaściwe”. „Usunięcie tych fragmentów byłoby zaprzeczeniem istnienia takich uprzedzeń oraz ich szkodliwego wpływu na społeczeństwo. Uznajemy ten wpływ, chcemy wyciągać wnioski i podejmować dyskusję na rzecz budowania przyszłości, która nikogo nie wyklucza” – dodano w komunikacie. W oryginalnej wersji Barriego dziewczynki są łagodne, dojrzałe, kulturalne a chłopcy są skłonni do walki, zabawy i ryzykownych działań.

Według Disneya „Piotruś Pan” z 1953 roku zawiera kulturowe stereotypy – niewłaściwe wówczas, jak i obecnie – w związku z czym załączono komunikat. Na stronie wyjaśniono też, że chodzi o rdzennych Amerykanów, przedstawionych w sposób stereotypowy, który nie ukazuje ich kulturowej różnorodności ani rzeczywistych tradycji. Do tego, w filmie Amerykanie mieli mówić w sposób niezrozumiały i określa się ich „czerwonoskórymi”. Ostrzeżenia pojawiają się też przed emisją takich tytułów jak: „Księga Dżungli”, „Zakochany kundel”, „Arystokraci”, „Dumbo”, „Szwajcarska rodzina Robinsonów”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!