Wiadomości

Piotr Spyra: “Chcemy mówić o polskości Śląska”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kampanię społeczną #ŚląskaPamięćPL, która ma przypominać polskie dziedzictwo Śląska, rozpoczęła właśnie Koalicja Polski Śląsk.

Będzie ona prowadzona w internecie, ale w planach jest też m.in. podjęcie inicjatywy na rzecz ustanowienia Dni Pamięci Powstań Śląskich przez sejmiki województw śląskiego i opolskiego.

– Obecnie w debacie publicznej o śląskiej historii dominuje rewizjonizm historyczny, kwestionujący polskie dziedzictwo Śląska. My się z tym nie zgadzamy i chcemy mówić o polskości Śląska – dziedzictwo Śląska, rozpoczęła właśnie Koalicja Polski Śląsk.

– Nie kwestionujemy niemieckiego czy czeskiego dziedzictwa w historii regionu, bo m.in. ta różnorodność stanowi o bogactwie Śląska, uważamy jednak, że trzeba wzmocnić narrację o polskości tego regionu – dodał.

Kampania ma się toczyć przede wszystkim w internecie, w tym w mediach społecznościowych, ale koalicja planuje też inne formy upowszechniania wiedzy o dziejach Śląska, zwłaszcza w kontekście zbliżających się obchodów stuleci trzech kolejnych Powstań Śląskich.

Logo projektu jest graficzna wizualizacja płaskorzeźby Orła Szukalskiego, która zdobiła Gmach Urzędów Niezespolonych w Katowicach i została zniszczona przez Niemców w 1939 r. Autorem wizualizacji wykorzystującej ten motyw jest grafik Miłosz Lodowski.

Koalicję Polski Śląsk tworzą stowarzyszenia i środowiska z województw opolskiego i śląskiego. W swojej deklaracji ideowej podkreślają, że śląska tożsamość regionalna nie jest zaprzeczeniem polskiej tożsamości narodowej.

/niezalezna.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!