Wiadomości

Pieszo sforsowali zieloną granicę – Straż Graniczna zatrzymała na Podkaprapicu grupę 14 migrantów z Iraku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wczoraj (23 stycznia) w okolicach Prusia (pow. lubaczowski) Straż Graniczna zatrzymała 14-osobową grupę nielegalnych migrantów. Wszyscy zatrzymani to obywatele Iraku. Cudzoziemcy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. Zatrzymano również dwóch organizatorów przerzutu – obywatela Syrii oraz Tunezji.

Wstępną informację o nielegalnych migrantach funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Horyńcu-Zdroju otrzymali od ukraińskiej Służby Granicznej. Już po kilkunastu minutach od powiadomienia, niespełna kilometr od polsko-ukraińskiej granicy, patrol Straży Granicznej zatrzymał 14-osobową grupę obywateli Iraku. Cudzoziemcy wcześniej pieszo przekroczyli granicę. Wśród nich było siedmiu mężczyzn, dwie kobiety oraz pięcioro dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Wszyscy byli ciepło ubrani, ale ze względu na niską temperaturę powietrza niezwłocznie zostali przewiezieni do placówki SG w Horyńcu–Zdroju. Tutaj otrzymali ciepłe napoje i mogli się ogrzać. Jedną z kobiet przewieziono do szpitala w Lubaczowie, ponieważ podczas przekraczania granicy doznała urazu nogi. Pozostali migranci, w tym dzieci, byli w dobrej kondycji i nie potrzebowali pomocy medycznej.

Po zatrzymaniu grupy migrantów funkcjonariusze kontynuowali poszukiwania organizatorów przerzutu. W działania zaangażowano również funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Już po kilkudziesięciu minutach zatrzymano 35-letniego obywatela Syrii oraz 39-letnigo Tunezyjczyka. Obaj przebywali w Polsce legalnie. Mężczyźni planowali przejąć grupę migrantów i przewieźć cudzoziemców w głąb Europy.

W ramach umowy readmisyjnej obywatele Iraku zostali przekazani z powrotem na Ukrainę. Organizatorzy przerzutu przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

/strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!