Wiadomości

Pierwszy z zaplanowanych na ten rok “Popradów” trafił na wyposażenie WP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Spółka PIT-RADWAR S.A. przekazała Wojsku Polskiemu pierwszy w tym roku egzemplarz systemu przeciwlotniczego Poprad. Oznacza to rozpoczęcie procesu dostaw 24 egzemplarzy przewidzianych zgodnie z zawartym kontraktem na rok 2020.

Zestawy POPRAD przeznaczone są do wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu. Zestaw posiada 4 wyrzutnie pocisków rakietowych „ziemia-powietrze” Grom oraz system identyfikacji „swój-obcy”. Jego maksymalny zasięg to 5,5 km. POPRADY produkowane są przez PIT-RADWAR S.A. Wyrzutnie umieszczone są na kolumnie znajdującej się w przedziale transportowym pojazdu Żubr, podnoszonej na czas wykonywania zadań bojowych.

Do tej pory Poprady trafiły już do 8 Pułku w Koszalinie (podległego 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej), do 4 Pułku w Zielonej Górze (podległego 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej) i do 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, wchodzącego w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W ten sposób znalazły się one na wyposażeniu wszystkich trzech dywizji Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP (nie uwzględniając formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej). Poprady trafiły też do 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej, wchodzącego w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Łącznie, do 2021 Wojsko Polskie otrzyma 79 zestawów, z których 77 zostało zamówionych od spółki PIT-Radwar 16 grudnia 2015 za równowartość 1,083 mld zł

Czytaj też:

Wisła, Narew, Poprad, Pilica, czyli jaka przyszłość obrony przeciwlotniczej?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!