Wiadomości

Pierwszy statek przepłynie przez Mierzeję Wiślaną w 2022 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do 2022 roku mają zakończyć się prace nad obrotowymi mostami na Mierzei Wiślanej w miejscowości Nowy Świat. Wykonawca i inwestor budowy zatwierdzili harmonogram realizacji. Jednym z pierwszych gotowych elementów inwestycji będzie tymczasowe nabrzeże, ponieważ m.in. materiały na budowę mają docierać transportem wodnym.

Jak informuje Radio Gdańsk, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni zatwierdził harmonogram dla budowy przekopu Mierzei Wiślanej. Dokument określa tzw. kroki milowe w realizacji śluzy z dwoma obrotowymi mostami w miejscowości Nowy Świat. Inwestorem przedsięwzięcia jest polski rząd, a wykonawcą polsko-belgijskie konsorcjum Besix/NDI.

Na zrealizowanie pierwszego etapu budowy firma ma 32 miesiące. Koszt tej inwestycji to 922 mln złotych. – Zatwierdzony harmonogram wskazuje termin zakończenia prac na rok 2022 – powiedział kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Obecnie trwa formowanie zaplecza budowy – obiektów socjalnych i biurowych.

Jednym z pierwszych gotowych obiektów hydrotechnicznych na budowie ma być tymczasowe nabrzeże. – Powstanie ono od strony Zatoki Gdańskiej i umożliwi dostawy na budowę transportem wodnym, do czego zostaliśmy zobowiązani – przekazał dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Najbardziej widowiskowa będzie budowa śluzy z mostami – pierwszy etap prac. Drugi etap, czyli budowa toru wodnego na Zalewie Wiślanym, a także trzeci etap, budowa toru wodnego na rzece Elbląg, mają doczekać się przetargu na roboty budowlane jeszcze w 2020 roku.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) ma wydać rozstrzygnięcie w sprawie decyzji środowiskowej dla inwestycji. Wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie decyzję pozwalającą pod pewnymi rygorami przyrodniczymi na przeprowadzenie budowy zaskarżyły samorząd województwa pomorskiego i organizacje ekologiczne.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!