Wiadomości

Pierwsze maszyny F-35 Polska może pozyskać w roku 2024

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jest możliwe, że pierwsze samoloty F-35 dla Polski zostaną dostarczone już w 2024 roku. Byłyby to cztery samoloty F-35A pochodzące z 16 transzy produkcyjnej, ale nie trafiłyby do naszego kraju, ale do amerykańskiej bazy lotniczej Luke w Arizonie – informuje portal Defence24.pl, powołując się na słowa producenta tych maszyn.

Air Force Base Luke to główny ośrodek szkolenia personelu i pilotów maszyn F-35 dla wszystkich użytkowników, zarówno amerykańskich jak i zagranicznych. Podobnie jak wcześniej Australijscy, Włosi czy Brytyjczycy, również Polacy przeszliby tam szkolenie, co przyspieszyłoby wejście samolotów do służby. Dzięki temu, jak zapewnia Greg Ulmer, wiceprezes firmy Lockheed Martin i dyrektor programu F-35 Lightning II, polskie Harpie mogłyby osiągnąć wstępną gotowość operacyjną w 2026 roku. W tym samym czasie zakończyłaby się dostawa 16 myśliwców przeznaczonych dla pierwszej eskadry Harpii. Druga eskadra mogłaby być dostarczona do roku 2030.

W trakcie briefingu poinformowano, że Polsce oferowana jest wersja Block 4, dysponująca m.in. możliwością przenoszenia 6 rakiet powietrze-powietrze AMRAAM w komorach wewnętrznych. Przedstawiciele Lockheed Martin mówili też o możliwości produkcji w Polsce elementów F-35, oraz ustanowienia w kraju systemu wsparcia eksploatacji dla tych myśliwców, jak i dla F-16 oraz C-130.

Deklarowany przez koncern Lockheed Martin termin dostaw jest zbieżny z zapowiadanymi przez MON planami zakupów w programie Harpia. Pierwsza eskadra 16 maszyn, jak informował w maju 2019 roku wiceminister Wojciech Skurkiewicz, ma zostać pozyskana w ramach planu modernizacyjnego do 2026 roku a druga w dalszej perspektywie, po tym terminie.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!