Wiadomości

Pierwsze koreańskie czołgi K2 są już w drodze do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kolejne dostawy koreańskiego sprzętu już w drodze do Polski. Pierwsze 10 czołgów K2 niedługo wzmocni wschodnią flankę – poinformował na twitterze wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

K2 to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+, uzbrojony gładkolufową armatę 120 mm z automatem ładowania. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM). Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował niedawno, że koreańskie czołgi K2 trafią do 9 Brygady Kawalerii Pancernej. 16 Dywizja Zmechanizowana, w ramach której funkcjonuje 9 Brygada Kawalerii Pancernej, to dywizja, która dba o bezpieczeństwo północno-wschodniej części naszego kraju.

Przypomnijmy, w lipcu br. wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy ramowe zawierane z Koreą Południową na zakup sprzętu dla Wojska Polskiego. Kontrakty dotyczyły czołgów K2, haubic K9 i samolotów FA-50.

W sumie Wojsko Polskie ma otrzymać tysiąc czołgów K2, przy czym 180 czołgów (3 bataliony) to czołgi wyprodukowane w Korei Południowej w latach 2022-2025, które po 2026 roku mają zostać zmodernizowane do wersji K2PL. Dostawa 820 czołgów (14 batalionów) dostosowanych do polskich wymagań ma się rozpocząć od 2026 roku. Czołgi te mają być produkowane w nowej fabryce zbudowanej w Polsce i częściowo w Korei Południowej. Wozy mają charakteryzować.

– Zakładamy, że ten czołg szybko stanie się polską konstrukcją – chodzi tutaj o produkcję i montaż w polskich zakładach – powiedział w lipcu prezes PGZ. Jak dodał, produkcja czołgów zlokalizowana będzie prawdopodobnie w centralnej Polsce, ale „na pewno za linią Wisły”. Podkreślił, na przygotowania są trzy lata.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!