Wiadomości

Pierwsza przysięga żołnierzy WOT z Ziemi Lubuskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gorzów Wielkopolski był miejscem pierwszego zaprzysiężenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z terenu Ziemi Lubuskiej. Będą oni pełnić służbę w 151. batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie (woj. lubuskie) i w dwóch batalionach w Wielkopolsce.

W niedzielę, 9 lutego 2020 r. na Palcu Grunwaldzkim w Gorzowie Wielkopolskim słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 100 ochotników. Wydarzenie przeszło do historii jako pierwsze zaprzysiężenie terytorialsów na Ziemi Lubuskiej.

Podczas niedzielnej przysięgi dowódca Wojsk Oborny Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

– To już kolejna przysięga wielkopolskich żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w tym roku. Roku, w którym obchodzimy setną rocznicę jednego z największych zwycięstw polskiego oręża – Bitwy Warszawskiej. Jako żołnierze Wojska Polskiego jesteście kontynuatorami wielkiego dzieła naszych bohaterskich przodków, którzy bronili suwerenności i bezpieczeństwa naszego kraju. Dziękuję wam za wstąpienie do 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ta decyzja niesie za sobą dumę ze służby Ojczyźnie, ale też wymagać będzie od was wytrwałości, hartu ducha oraz gotowości do wypełniania trudnych obowiązków – napisał szef MON.

– Dziękuję w imieniu mieszkańców województwa, którzy będą mogli czuć się bezpieczniej, mając świadomość, że w sytuacjach kryzysowych zawsze będą mogli na Was liczyć. Jestem przekonany, że w każdej sytuacji będziecie wykonywali swoje obowiązki z honorem, realizując słowa wypowiedzianej dziś przysięgi – powiedział Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia formowania Wojsk Obrony Terytorialnej świadkiem przysięgi żołnierzy – ochotników był czterogwiazdkowy generał. Na uroczystość do Gorzowa Wielkopolskiego przybył generał Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Generał Mika powiedział, że Wojska Obrony Terytorialnej są niezmiernie istotne w systemie obronnym państwa. – Ćwiczenia, które prowadzimy, świadczą o tym, że można je (WOT) efektywnie wykorzystywać – powiedział generał Mika.

Przysięga w Gorzowie zakończyła szkolenie podstawowe, ale dla zaprzysiężonych dzisiaj żołnierzy to dopiero początek długiej szkoleniowej drogi. Była to w tym roku już druga przysięga organizowana przez 12 Wielkopolską Brygadę OT i drugie zaprzysiężenie na sztandar tej jednostki.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka służy już ponad 1500 żołnierzy. Jej stałym rejonem odpowiedzialności są województwa wielkopolskie oraz lubuskie. W skład brygady wchodzą dwa bataliony lekkiej piechoty w Śremie oraz w Lesznie oraz nowoutworzony batalion w Skwierzynie.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Dziś w WOT pełni służbę ponad 24 tysięcy żołnierzy, struktury formacji są rozwinięte lub rozwijane już we wszystkich województwach, wkrótce pierwsi żołnierze OT osiągną status gotowych do walki.

ppłk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!