Wiadomości

Pierwsza przysięga w Kieleckiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

140 żołnierzy ochotników złożyło w niedzielę w Kielcach przysięgę i zasiliło szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To pierwsza przysięga w historii tej brygady.

Przysięga ochotników do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się na kieleckim Placu Wolności. Na sztandar 2 Pułku Piechoty Legionów AK złożyło ją 140 osób, w tym 45 kobiet. Wcześniej w intencji żołnierzy odprawiono uroczystą Mszę św. w bazylice katedralnej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, rodziny żołnierzy i mieszkańcy Kielc.

Premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez zastępcę szefa Kancelarii Premiera Rady Ministrów Pawła Szrota podkreślił, że „to ważna chwila dla wszystkich mających na sercu bezpieczeństwo naszych domów i naszej Ojczyzny”.

„Drodzy żołnierze, swoją przysięgę składacie w czasie szczególnym, bowiem w roku ogólnonarodowych obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Pamiętajcie o chlubnych kartach w dziejach polskiego oręża, o wojsku jako gwarancie naszej państwowości” – zwrócił się do żołnierzy Mateusz Morawiecki.

List od szefa MON Mariusza Błaszczaka odczytał wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek.

„Wojsko Polskie potrzebuje ludzi takich jak wy i formacji takiej jak Wojska Obrony Terytorialnej, która we współpracy z administracją lokalną i z pozostałymi rodzajami naszych Sił Zbrojnych stanowić będzie istotne wzmocnienie siły obronnej naszego kraju. Dziękuję wam za odpowiedzialność za kraj, którą okazaliście stawiając się na wezwanie Wojsk Obrony Terytorialnej” – napisał Mariusz Błaszczak.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła powiedział PAP, że „ochotnicy, którzy złożyli przysięgę w Kielcach, zdecydowali się na to, żeby być żołnierzami Wojska Polskiego i aktywnie wnieść swój wkład w obronność państwa”.

„Miejsce WOT-u w strukturze obronności państwa jest dosyć szerokie. Ono jest głównie skoncentrowane na wsparciu wojsk operacyjnych, ale też na pełnieniu głównej roli w obronie na tzw. poziomie lokalnym” – podkreślił. Dodał, że jest zadowolony z dotychczasowego procesu formowania się WOT.

„Aczkolwiek nuta niezadowolenia powinna zawsze oficerowi towarzyszyć. Jeśli chodzi o zakładane cele, idziemy we właściwym kierunku. Dostrzegamy jednak obszary, które będziemy zmieniać i udoskonalać tak, aby ten proces uczynić bardziej efektownym – chodzi zwłaszcza o szkolenie żołnierzy” – zaznaczył dowódca WOT.

Ochotnicy, którzy złożyli w niedzielę przysięgę, przeszli wcześniej intensywne szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”, na terenie poligonu w Nowej Dębie. Pod okiem doświadczonych instruktorów zdobyli podstawowe umiejętności z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej.

„+Szesnastka+ to wstęp do trzyletniego cyklu szkoleniowego, który obejmuje szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. Po trzech latach i zaliczeniu w sumie ponad 124 dni szkoleniowych żołnierze zyskują status gotowości bojowej. Warto dodać, że szkolenia odbywają się głównie w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy też naukę, ze służbą wojskową” – powiedziała PAP mjr Kamila Kreis-Tomczak z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w styczniu br. Formowany jest 101 batalion lekkiej piechoty.

„Trwa kompletowanie jego stanów osobowych żołnierzami zawodowymi i żołnierzami Obrony Terytorialnej. Główny wysiłek skupiony jest na szkoleniu wcielonych żołnierzy. Obecnie w strukturze jednostki jest 240 żołnierzy Obrony Terytorialnej oraz ponad 50 żołnierzy zawodowych” – poinformowała mjr Kamila Kreis-Tomczak.

Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej mieścić się będzie w Kielcach przy ul. Mielczarskiego. Miasto przekazało nieruchomości w formie darowizny Ministerstwu Obrony Narodowej.
Do czasu wyremontowania budynków przy ul. Mielczarskiego, świętokrzyska brygada mieścić się będzie na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie wojny żołnierze tej formacji będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

Obecnie w WOT służbę pełni 13,4 tys. żołnierzy, w tym 11,1 tys. ochotników oraz 2,3 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca br. w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie; oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!