Wiadomości

Pierwsza eskadra samolotów F-35 będzie kupiona do 2026 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pierwsza eskadra samolotów F-35 będzie zakupiona w tej perspektywie planistycznej do 2026 r.; druga eskadra zostanie kupiona po 2026 r. – poinformował w Sejmie wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Skurkiewicz przedstawił informację bieżącą, której domagali się posłowie klubu PO-KO. Poseł Czesław Mroczek wystąpił do ministra obrony o wyjaśnienia „w sprawie bulwersujących działań rządu dotyczących pozyskania śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP”.

Podczas dyskusji temat samolotów wielozadaniowych wywołała Joanna Kluzik-Rostkowska (PO-KO), która spytała o wartość bojową lotnictwa wojskowego. Przypomniała, że po ostatnich wypadkach samolotów MiG-29 maszyny te były uziemiane kilka razy. Oceniła również, że „przygotowanych do użytku” jest zaledwie 40 proc. samolotów F-16. – Skończy się tak, że piloci będą chodzić pieszo – podsumowała posłanka PO-KO.

Skurkiewicz odpowiadając na te zarzuty przypomniał, że to za rządów PO-PSL, w 2011 r., podjęto decyzję o przedłużenie czasu eksploatacji samolotów MiG-29 o 10 lat, co oznacza, że będą one eksploatowane w sumie przez 40 lat. Skurkiewicz podkreślił, że za rządów PiS minister Marusz Błaszczak zdecydował o przyspieszeniu realizacji programu Harpia dot. samolotów wielozadaniowych, które mają zastąpić przestarzałe MiG-29 i Su-22.

– Kupujemy samoloty piątej generacji. To jest decyzja przełomowa, która postawi siły powietrzne w zupełnie innym miejscu. To się dzieje, bo pierwsza eskadra samolotów F-35 będzie kupiona jeszcze w tej perspektywie, w tym planie modernizacyjnym do 2026 r. Druga eskadra zostanie kupiona po 2026 r. To są fakty – poinformował posłów Skurkiewicz.

Warto odnotować, że pozostaje to w jaskrawej sprzeczności z tym, co wiceminister Skurkiewicz mówił raptem dwa miesiące temu, kiedy to zapowiadał, że do 2016 Polska zaopatrzy się w dwie eskadry F-35, a po roku 2026 trzecią:

Skurkiewicz: Polska zakupi do 2026 roku 32 samoloty piątej generacji, a potem dokupi jeszcze eskadrę

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!